ústavnými činiteľmi tejto krajiny podarí presadiť zapojenie Slovenska do obnovy Iraku. Prostredníctvom Turecka, ktoré sa bude zúčastňovať na obnove Iraku a je aj jej garantom, by sme sa mohli do tohto projektu zapojiť ako subdodávatelia aj my, povedal Schuster pre TASR.
Rekonštrukčné kontrakty, o ktorých by sa malo začať rozhodovať v najbližšom čase, sú pritom mimoriadne lukratívne - ich celková výška je 18,6 milióna dolárov, čo je viac ako 620 miliárd korún. Ďalším cieľom prezidentovej návštevy má byť rozširovanie ekonomickej spolupráce. Schuster by uvítal, keby na Slovensko prúdilo viac investícií z tejto krajiny. Po príleve investícií z Turecka, ktoré má silný bankový sektor, by sa vytvorila vítaná konkurencia pre podnikateľov z Európskej únie, ktorí už postupne ovládli náš trh a rozdelili si ho, poznamenal prezident.
V hlavnom meste sa v utorok prezident Schuster stretne so všetkými tromi najvyššími ústavnými činiteľmi - s prezidentom Ahmedom Necdetom Sezerom, so šéfom parlamentu Bülentom Arincom a s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom. Jedným z konkrétnych výsledkov tejto cesty bude uzavretie zmluvy o právnej pomoci medzi oboma štátmi, ktorú podpíše minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
V záverečný deň návštevy - v stredu má prezident naplánovanú prehliadku Efezu, ktorý je považovaný za jedno z najzachovalejších antických miest, kde si prezrie antické pamiatky a archeologické vykopávky. Navštívi aj hrobku sv. Lukáša a dom Panny Márie v Meryemane a múzeum v Seldžuku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.