dvadsaťpäťky ako krok, ktorý netreba príliš dramatizovať. "Priestor na dohodu tam určite je, len sa predĺžil o rok, o dva. Pri uvedomení si, aká náročná vec sa konštruuje, aký veľký a zložitý projekt sa dáva dokopy, som presvedčený, že si to ten ročný, možno aj dvojročný odklad zaslúži," povedal včera Rusko. Domnieva sa, že pri konštituovaní spoločného európskeho domu je mimoriadne dôležité, aby doň nikto nevstupoval s pocitom ukrivdenosti. "Vnímam to absolútne pokojne, s tým, že ďalej vnímam schopnosť EÚ rozvíjať ekonomiku a zároveň sa aj dohodnúť o európskej ústave, ale možno až v tom roku 2005," uzavrel Rusko.
Podpredseda KDH a šéf Zahraničného výboru Národnej rady SR Ján Figeľ je sklamaný z toho, že lídri európskych krajín nedokázali nájsť dostatok ústretovosti a dobrej vôle na nájdenie prijateľného riešenia. "Je teraz zodpovednosťou všetkých a osobitne predsedníckej krajiny Írska, aby sa takáto dohoda našla v ďalšom polroku," povedal Figeľ. "Z hľadiska práva sa v únii nič nemení, rozšírenie nastane podľa podmienok, ktoré boli dohodnuté v Nice, a tie sú pre Slovensko výhodné a dobré," konštatoval. Neúspech summitu podľa neho nebude znamenať dlhodobý problém. "Veľký tlak na rýchlu dohodu bol neprimeraný a spoločenstvo nezrelé na zásadnejšie zmeny, a preto si to vyžaduje ústretovú atmosféru a viac času," poznamenal Figeľ. Za oveľa vážnejší problém, ktorý nadlho poznačil vzťahy a atmosféru v EÚ, považuje nedodržiavanie Paktu stability veľkými krajinami.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar hodnotí neúspech rokovaní ako dočasnú prestávku. "Viac ako 90 percent zo zmluvy je predmetom súhlasu všetkých zainteresovaných. Čiže pokladám to za uvoľnenie času na miernejšie diplomatické kroky, ktoré sa stanú," povedal Mečiar. Proces európskej integrácie sa podľa jeho názoru nezastaví.
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica je krach summitu dôsledkom toho, že veľkí hráči sa nedohodli, pričom Slovensko nikdy nebude do takýchto záležitostí závažnejšie hovoriť. "Nebuďme naivní a nedomnievajme sa, že keď tam teraz príde 14 poslancov Slovenska a príde tam nejaký komisár, ktorý tak či tak musí zastupovať záujmy Európskej komisie, že tam niečo urobíme. Slovensko má šancu v únii vtedy, ak sa dá dohromady s ďalšími krajinami Vyšehradskej štvorky. Ale pokiaľ ide o zásadné rozhodnutia týkajúce sa európskej ústavy, týkajúce sa ďalšieho fungovania EÚ, vždy budeme iba svedkom, ktorý sa bude na to zboku pozerať," povedal predseda Smeru.
Lídri Európskej únie sa nedohodli na podobe budúcej európskej ústavy a summit EÚ v Bruseli sa skončil neúspechom. Viac čítajte na strane 17.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.