bola témou nášho rozhovoru s dušou novoveského jazdectva Zdenom Kuchárom.
"Pri vyhodnocovaní najlepších jazdcov roka sa berú do úvahy rámcové preteky, vyššie súťaže a medzinárodné podujatia. Z týchto súťaží sa zrátajú body a vyjde celoslovenský jazdecký rebríček. Peter Mackovjak skončil na šiestom, ja na siedmom mieste. Peter získal 243 bodov, na mojom konte bolo o dva menej," začal svoju bilanciu roka 2003 Zdeno Kuchár.
V samostatnej kategórii O najlepšieho jazdca východoslovenskej oblasti vyhral Peter Mackovjak a Zdeno Kuchár bol druhý.
"Čo sa týka vyhodnotenia časopisu Jazdectvo, tam sa bodujú určité preteky. Tu som bol druhý a Peter Mackovjak tretí," skonštatoval Zdeno Kuchár. V otcových šľapajach úspešne pokračuje šestnásťročný syn Tomáš. Ten v juniorskej kategórii bol na Východnom Slovensku najlepší, v celoslovenskom rebríčku tretí.
"Bilanciou roka 2003 by som rozdelil do dvoch častí činnosť Jazdeckého klubu Slávia Spišská Nová Ves a moja individuálne výsledky. Slávia Spišská Nová Ves je klubom, ktorý má najpočetnejšie zastúpenie na súťažiach. Dá sa povedať, že máme najväčšiu základňu. Tú tvoria piati juniori, ku ktorým treba prirátať aj kategóriu deti. V tej máme štyroch mladých adeptov jazdeckého športu, plus ja ako senior. Na Majstrovstvách Slovenska juniorov sme postavili vlastné družstvo, čo nemá nikto. Celkovo môžem povedať, že čo sa týka detí, najviac sa im venujeme práve na východe Slovenska. Po výsledkovej stránke bol rok 2003 pre Sláviu Spišská Nová Ves historicky najúspešnejší," bilancuje Z. Kuchár a dodal:
"V maštali máme 25 koní, ale nie všetky sú jazdecké. Niektoré slúžia na výcvik mladých jazdcov, iné zasa na rekreačné jazdenie. Popri jazdeckej činnosti ponúkame aj spomínané rekreačné jazdenie. Máme tu jazdeckú školu, v lete tu trénuje minimálne 20 detí. Je tu obrovský záujem a máme problém uspokojiť všetkých, ktorý si nájdu vzťah a cestu ku koníkom. Nestačí kapacita koní. Nehovoriac o tom, že v lete to vyzerá na chodníku smerom na Feračkovce ako v zoologickej záhrade. Veľa Novovešťanov cez víkendové dni volia prechádzku práve okolo nášho areálu, chodia pozerať a kŕmiť kone," hovorí Z. Kuchár.
Plánom JK Slávia do budúcnosti je rozšíriť svoju činnosti, ale podmienkou je mať aj kvalitnú krytú jazdiareň. Hlavne v zimných mesiacoch im veľmi chýba. V klube robia všetko preto, aby na budúcu sezónu už mali vlastnú halu.
"V spolupráci s mestom máme rozbehnuté aktivity ohľadom krytej jazdiarne. Mesto s touto oblasťou na Ferečakovciach počíta ako s oddychovou zónou, je vyprojektovaný Chodníček zdravia," vysvetlil novoveský jazdec.
Podobne ako pri iných športoch v meste, aj v prípade jazdectva sa očakáva lepšia podpora a spolupráca s mestom. To finančne prispieva na preteky Cena Spiša. Vzhľadom na to, že tieto preteky v posledných rokoch patria medzi špičkové na Slovensku, je to málo. Jazdeckému klubu by veľmi pomohlo (podobne ako pri hokeji, futbale resp. športovej hale), keby mesto zabezpečovalo réžiu hlavne údržbu parkúru.
Prehoďme výhybku a vráťme sa späť k bilanciu roka 2003. Vrcholom roka, ale aj doterajšej jazdeckej kariéry bola pre Zdena Kuchára účasť v reprezentačnom družstve Slovenska na najvýznamnejším pretekoch celoeurópského významu Grand Prix Bratislava.
"Vôbec som nepočítal s tým, že sa prebojujem do reprezentácie. Nemal som kvalitného koňa, ale potom prišla ponuka od jedného majiteľa z východu Slovenska a ja som začal jazdiť na Charlesovi. Chytili sme výbornú formu a tak prišla nominácia do "repre" " bilancuje ďalej Zdeno.
Na najťažších a najkvalitnejších pretekoch Spišiaci nesklamali. Už len samotný postup do finálovej skupiny bol pre našu reprezentáciu obrovským úspechom. Veď napríklad minuloročný víťazný tím Maďarska sa do finále nedostal. Zdeno Kuchár vo finále zajazdil svoju "životnú jazdu" a o čistý parkúr ho pripravila posledná prekážka, ktorú Charles jemným dotykom zadných kopýt zhodil.
"Už som veril, že urobím čistý parkúr, ale posledná prekážka bola nešťastná," už s úsmevom spomínanú na túto jazdu Zdeno Kuchár.
"Generálkou na Grand Prix bola Cena Spiša. Už tu sa začalo uvažovať o možnej účasti dvoch Spišiakov v reprezentácii. Na samotných pretekoch v Bratislave bolo zahájovacie skákanie, z ktorého sa vyberajú najlepší. Boli tam iní nominanti, ale traja "skrachovali" a tak sa do reprezentačného družstva dostali dvaja Novovešťania ja a Peter Mackovjak. To bol poriadny šok. Veď ešte nikdy sa nestalo, aby sa do mužstva Slovenska na Pohári národov dostali dvaja východniari, nie to ešte dvaja z jedného mesta. Súťažiť s európskymi jazdeckými špičkami z Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Holandska a Belgicka (neskorší víťaz) bola pre mňa veľká česť a skúsenosť.
Po Cene národov Grand Prix Bratislava nasledovali majstrovstvá Slovenska. Tam neviem čo sa stalo. V zahajovacom skákaní som bol druhý, ale v rozhodujúcej súťaži na druhej prekážke Charles zaváhal na druhom skoku. Celá jazda už potom bola nekoncentrovaná. Paradoxné je, že na druhý deň sme išli náročnejší parkúr a urobil som druhý najlepší výsledok. Medaila nám ušla o vlások, sklamanie bolo o to väčšie, že Charles bol vo výbornej forme," opisuje svoje pôsobenie na Cene národov Zdeno Kuchár.
V roku 2003 postavili spišskonovoveskí jazdci výkonnostnú prekážku poriadne vysoko. O náročnejší bude pre nich nasledujúci rok 2004.
"Majiteľ Charlesa bol s výsledkami veľmi spokojný. Prišlo to dosť náhodne a rýchlo. Verím, že aj v roku 2004 budeme dosahovať rovnaké dobré umiestnenia. Rovnako všetko dobré, veľa zdravia a športových úspechov prajem naším jazdcom Slávie Spišská Nová Ves," dodal na záver Zdeno Kuchár.
Nech sa Vám novoveskí jazdci naďalej darí!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.