európskej ústavy kvôli "totálnej nezhode" v otázke hlasovacích právomocí v rozšírenej únii. "Bohužiaľ, nastali totálne nezhody, keď sme diskutovali o systéme hlasovania," povedal Berlusconi, pre ktorého je ako pre lídra predsedníckej krajiny tento výsledok veľkým sklamaním.
Ako uviedol dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, účastníci vrcholnej schôdzky sa nedohodli na žiadnom konkrétnom termíne obnovenia rokovaní o ústave. Podľa Rasmussena, ktorý označil výsledok summitu za "smutný deň pre Európu", bude musieť nadchádzajúce írske predsedníctvo v únii viesť niekoľko mesiacov trvajúce konzultácie, kým odporučí ďalší postup.
Samotný šéf írskeho kabinetu Bertie Ahern uviedol, že sa s rokovaniami nebude ponáhľať, vypočuje si však názory všetkých strán a na základe toho predloží správu na marcovom summite EÚ.
Britský ministerský predseda Tony Blair konštatoval, že zrejme "potrvá istý čas", kým lídri EÚ dospejú k dohode v otázke budúcej ústavy. Blair však zdôraznil, že nie je namieste z krachu rokovaní obviňovať niekoho konkrétneho. V podobnom duchu sa vyjadril aj holandský premiér Jan Peter Balkenende, podľa ktorého treba hovoriť o "kolektívnej zodpovednosti".
Blair, podobne ako aj francúzsky prezident Jacques Chirac, sa nedomnievajú, že EÚ sa ocitla v kríze. "Máme fungujúce inštitúcie, dotiahli sme rozšírenie, ku ktorému dôjde 1. mája," povedal Chirac, podľa ktorého nemožno hovoriť o žiadnej dráme či "kríze s veľkým K".
Neprekonateľné rozdiely v otázke hlasovacích právomocí sú podľa Blaira "úplne pochopiteľné". "Pozerať sa na to apokalypticky by bolo nesprávne," povedal.
Predseda švédskej vlády Göran Persson sa domnieva, že rokovania sa v skutočnosti neobnovia skôr ako začiatkom roku 2005, počas luxemburského predsedníctva. Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel označil výsledok summitu za "studenú sprchu" a konštatoval, že európskym predstaviteľom bude teraz trvať značnú dobu, kým sa podujmú na ďalší pokus o schválenie ústavy.
Belgický premiér Guy Verhofstadt vyhlásil, že jeho krajina nie je ochotná "dojednávať sa" o ústave. "Niektoré krajiny, vrátane Belgicka, nie sú ochotné vytvoriť ústavu dojednávaním sa," povedal.
K napätiu na summite ešte viac prispelo vyjadrenie hovorcu poľskej vlády Marcina Kafzubu, ktorý sa sťažoval na nepriateľskú atmosféru na rokovaniach šéfa poľského kabinetu Leszka Millera s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.