nijako nie je ohrozený, ubezpečil premiér na tlačovej konferencii po summite. „Dnes sme sa nedohodli. Medzivládna konferencia nepriniesla zhodu na všetkých otázkach, ktoré boli otvorené," povedal Dzurinda. „Proces rozšírenia ale nijako nie je ohrozený, budeme sa správať podľa Zmluvy z Nice," ubezpečil. Dzurinda je o to viac sklamaný, že návrh ústavy s novými kompromisnými riešeniami talianskeho predsedníctva bol podľa neho pre Slovensko výborný a premiér ho bol ochotný akceptovať.
Podľa Dzurindu sa nedohodou neuzavreli ani ostatné citlivé otázky v ústave. „Všetko je otvorené," povedal premiér. „Veľmi silno však zaznieval apel, že by sme nemali zahodiť to, čo už bolo dohodnuté (82 bodov). Veľký kus práce bol urobený a aj tam, kde k dohode nedošlo, máme niektoré modality. Preto ma mrzí, že sme sa nedohodli dnes, lebo tak sa mi vidí, že o dva-tri mesiace nebudeme ďalej a nejaké nové modality sa za ten krátky čas nenarodia," očakáva premiér. Pripomenul ale, že únia „nejde do vákua". „Od 1. februára 2003 platí Zmluva z Nice, 1. mája 2004 vstúpime do únie a budeme rozhodovať podľa Nice," dodal.
Summit skrachoval bez toho, aby sa dnes uskutočnilo čo len jediné spoločné rokovanie 25 lídrov. Taliani stavili všetko na dvojstranné schôdzky, jednu z nich absolvoval aj Dzurinda. Berlusconi mu na nej predložil kompromisný návrh pozostávajúci zo štyroch bodov. Navrhol tri varianty hlasovacieho systému: zachovanie Nice so zvýšeným počtom hlasov pre Nemecko a znížením prahu kvalifikovanej väčšiny, dvojitú väčšinu navrhovanú Konventom, ale až od roku 2014, alebo odklad rozhodnutia o hlasovaní na rok 2008. Balík tiež obsahoval oblasti, v ktorých by sa zachovalo jednomyseľné hlasovanie. Išlo o dane, rozpočet, sociálnu politiku a trestné právo, čo Slovensku vyhovovalo. Berlusconi ponúkol aj zachovanie jedného komisára pre každú krajinu kľúčovú požiadavku SR, a zvýšenie minimálneho počtu poslancov Európskeho parlamentu za jednu krajinu zo štyroch na päť, čo požadovali niektoré menšie štáty. „Ponuka bola pre Slovensko výborná, bol som ju pripravený akceptovať," povedal premiér. Mrzí ho, že to nebol prípad všetkých lídrov. „Bolo by lepšie, keby bola ústava," uzavrel premiér pred odchodom z Bruselu späť na Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.