sobotu predpoludním drobne mrholilo a do výšky 800 metrov nad morom bola aj dosť hustá hmla, premiéra to od turistického pochodu po tiesňavách Slovenského raja vôbec neodradilo. Veľmi prekvapení museli byť napoludnie nielen naši turisti, ale aj Poliaci zo Zakopaneho. Tí na Kláštorisku zbadali usmievavého M. Dzurindu, ktorému výnimočne robili doprovod iba štyria ochrankári prezlečení za ochranárov prírody.
"Ja nemogu, vždyť to jesť premier slowackyjego panstva. Džeň dobry, pan Mikulaš," zvítal sa s premiérom manželský pár Leszek a Malgorzata Grubińskowszki z Bialky Tatrzanskej, ktorí tam oddychovali po prechode časti Prielomu Hornádu a Kláštornej rokliny. M. Dzurinda sa s poľskými turistami asi päť minút venoval debate o podobnosti našej a poľskej politickej scény. Porozumeli si najmä v otázke kritiky svojich ľavicových prezidentov, keďže Leszek Grubińskowszky ako dlhoročný volič poľskej pravice a Lecha Walesu nevie vystáť Alexandra Kwasnievskeho, premiér zas vyslovil vážne výhrady k práci nášho prezidenta R. Schustera.
"Ten manták ma stále len kritizuje! Nebyť mňa by však nikdy nebol prezidentom. Veď ja som mu začiatkom roka 1999 napriek odporu KDH vybavil, že bude našim kandidátom. Dohodli sme, že jeden druhého vždy podržíme, no zdá sa mi, akoby pán Schuster na to zabudol. Ešte píše aj také správy o stave republiky, kde ma vyzýva na odstúpenie. Odkedy sa pred dvoma rokmi vrátil z Innsbrucku, je nejaký veľmi čudný. Ešte dobre, že za pol roka budeme mať konečne poriadneho prezidenta. Dovtedy sa rozhodnem, či ním budem ja alebo Edko Kukan," zamyslel sa premiér.
Pri kalíšteku wodky Wyborovej príjemne ubiehal dialóg s Poliakmi, avšak o pol jednej popoludní dal premiér svojim ochran(k)árom povel na odchod. Z bohatej ponuky turistických značiek všetkých farieb na Kláštorisku si vôbec nie prekvapujúco vybral modrú smerujúcu do tiesňavy Kyseľ. Pravdupovediac, nebol príliš nadšený, keď sme mu navrhli, že ho po budeme sprevádzať. Sprvoti nepomáhalo ani to, keď sme sa mu zalíškali vetou, že nielen modrá turistická značka je dobrá. "Vaše noviny nemôžem ani len cítiť, lebo ma stále zosmiešňujete. Spolu so SME a Dominom vediete voči mne účelovú diskreditačnú kampaň, ktorej jediným cieľom je vyvolať predčasné voľby a zosadiť ma z funkcie. To čo malo znamenať v stredu? Ako ste si dovolili zverejniť moju výpoveď u prokurátora v kauze skupinka?! Za to vás sám na súd a budete platiť ako murovatí," spustil na nás premiér avšak s pribúdajúcimi metrami prevýšenia sa mu ťažšie dýchalo a vodopád slov z jeho úst sa postupne scvrkával až nakoniec úplne vyschol. Napokon však M. Dzurinda dal na radu svojho ochrankára a súhlasil, aby sme ho pri tejto túre nasledovali. Zrejme si myslel, že má lepšiu kondíciu a tak nám ujde..
Keď sme sa dostali k mostíku pri Obrovskom vodopáde v strede tzv. náhradnej trasy tiesňavou Kyseľ, spýtali sme sa premiéra, ako vníma to, že sa jeho svedecké výpovede potulujú len tak po internete a potom si ich prečíta aj v novinách. "Všetko je to súčasťou židovsko-boľševického sprisahania, ktoré vedú voči mne ľudia, ktorým moji ľudia v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní odpojili od veľkých štátnych zakázok. Sám som postrehol, že v našej republike pôsobia lobbystické skupiny, ktoré zasahovali jednak do ekonomiky, ale i do politického diania v Slovenskej republike. Už od roku 1999 som z rôznych zdrojov dostával informácie, ktoré teraz nie som schopný konkretizovať, o pôsobení podnikateľa Miloša Žiaka voči štátnym orgánom, ministerstvám, kde mal záujem na štátnych zákazkách. Už odvtedy som sa v tejto spojitosti stretával aj s našťastie už odvolaným riaditeľom NBÚ Jánom Mojžišom. Práve oni dvaja sa v spolupráci aj s tými vašimi novinami, v ktorých som doteraz nechápem ako vyhral ocenenie za najväčšiu hlúposť minulého roka, najviac zameriavali na diskreditáciu Slovenskej informačnej služby a našej strany. Skvele sa vám to podarilo, lebo teraz už nemáme ani len päťpercentné preferencie. Osy štípu, ale ja vydržím!" odpľul si šéf SDKÚ z mostíka priamo do 30-metrov hlbokého Obrovského vodopádu.
Jeho slina asi za 5 sekúnd dopadla do koryta potoka, a tak sme spolu s premiérom a jeho reálnou skupinkou pokračovali ďalej v ceste roklinou. Zastali sme na križovatke Malého a Veľkého Kyseľa, kde si vybral ďalej pokračovanie modrou značkou do doliny Malého Kyseľa. "Som železničiar a takisto predseda strany, ktorá má vo svojom logu modrú. Azda si nemyslíte, že by som sa vybral zelenou značkou a navyše doľava, keď som bol vždy orientovaný napravo od stredu," pokarhal nás a ďalej pokračoval vo svojom rozprávaní o medializovanom výsluchu. "Hovoril som tam najmä o veciach, ktoré som nechcel bližšie konkretizovať. Pýtali sa ma aj na niektoré nové skutočnosti, no tie som už v súčinnosti s ďalšími starosťami, ktoré na svojom poste mám, pozabúdal."
Ďalšie konkrétne veci k skupinke, ktorá má byť v spojení s Milošom Žiakom, sú podľa šéfa SDKÚ uvedené v materiáloch SIS. Hoci na viac si už nespomenul, možno príjemný horský vzduch a naše prosby spôsobili, že sa začal náhle rozpamätávať. Ako nám pri stúpaní na Machový vodopád povedal, celá skupinka nepôsobila ani tak proti záujmom Slovenska ako skôr jeho strany. "Pozrite, tí ľudia nám ohrozujú biznis a financovanie SDKÚ. Hádam si nemyslíte, že nejaká strana by dnes vyžila len z členského alebo štátnych príspevkov? My si vyberieme firmu, ktorá získa štátnu zákazku. Predtým za ňou vždy išiel Gabo Palacka, teraz na to máme iného človeka, ktorý sa s nimi dohodne, že napríklad z 500 miliónového kontraktu nám sponzorsky venujú okolo 10 miliónov. Lenže potom sa do toho začal starať Žiak, ktorý nám nikdy nič nechcel dať. Čo však môžete očakávať od človeka židovského pôvodu, ktorý je navyše agentom izraelského Mossadu," položil si rečnícku otázku.
Prvý konkrétny zásah Miloša Žiaka evidoval v súvislosti s tendrom na tretieho mobilného operátora GSM. "Gabo, teda vtedajší minister dopravy Gabriel Palacka, na môj pokyn pritom jasne rozhodol, že žiaden tender nebude. To viete, od modrého aj orandžového operátora sme dostali do straníckej pokladnice po 25 miliónov pod podmienkou, že ho zrušíme. Zbytočne som na Žiaka naliehal a snažil som sa mu dohovoriť cez jeho kamaráta Mojžiša alebo ďalších členov tejto skupinky, aby nechal svoju čestnosť a začal nám prispievať aj on. Ale už by som nemal byť toľko konkrétny, tá poľská vodka mi nejako rozviazala jazyk," tvrdil nám premiér, s ktorým sme sa medzi časom dostali až na Glackú cestu.
Tu sa naše cesty rozdelili. Kým premiér pokračoval pešo na Podlesok, odkiaľ ho vládny bavorák odviezol na návštevu k jeho otcovi do 8 kilometrov vzdialeného Spišského Štvrtku, my sme sa ešte chvíľu túlali po Slovenskom raji a rozmýšľali o tom, aké majú Slováci šťastie, že majú takého úprimného človeka na čele vlády. Ešte predtým nám však dobromyseľne odkázal, že pokiaľ hocičo z jeho rozprávania zverejníme, ocitneme sa spolu s jeho bývalým kamarátom I. Šimkom v ďalšej skupinke, s ktorou vraj zatočí omnoho tvrdšie ako s tou predošlou...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.