Podľa riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Jána Packu sa ochrana odvíja nielen od situácie doma, ale aj v zahraničí. "Denne je v pohybe zhruba dvesto ľudí," hovorí.
Ide o komplexnú ochranu - dopravnú, pyrotechnickú, hygienickú, ide aj o logistiku, operatívu a objektovú ochranu. Rozdiely medzi strážením Národnej rady, Úradu vlády a Prezidentského paláca sú pritom minimálne. Packa: "Povedal by som, že v zásade nie sú. V základnej úrovni je to zabezpečené na rovnakej úrovni - kamerovým systémom, infrasystémom, alebo inými funkčnými prostriedkami."
Rovnaké sú aj pravidlá pohybu po objektoch. Pri vstupe do budovy sa musí každý návštevník podrobiť prehliadke a prejsť detektorom kovu. Vo všetkých troch budovách sú pri vchode aspoň dvaja strážcovia, v Národnej rade sú ďalší pri schodisku a vedľa dverí, vedúcich do pléna. Úrad vlády a Prezidentský palác sú navyše chránené vysokým plotom. Všetky objekty monitoruje mnoho kamier.
Národnú radu stráži najviac ľudí, zvyčajne je ich dvadsať, vo výnimočných prípadoch, ako sú demonštrácie, až dvesto.
* * *
Lokalita Národnej rady je riziková
Lokalita, v ktorej stojí budova Národnej rady, je z pohľadu rizika teroristického útoku nevhodná. Packa: "Ja by som bol schopný tú budovu ohradiť a bolo by to opodstatnené. Je tam verejne prístupná komunikácia a k parlamentu sa dostane ktokoľvek."
Ak by sa pokúsil o akciu šialenec, môže tak urobiť bez šance na odhalenie: "Keď sa rozhodne, že sa tam odpáli, tak sa aj odpáli. A v tomto je objekt parlamentu nešťastný, lebo príde rovno na vrátnicu."
Preto tam býva v čase demonštrácií, ak je to potrebné, aj dvesto mužov. Policajti majú toho na sebe dosť: "Základom je zbraň, vysielačka, putá a slzotvorný plyn. Zbrane máme CZ - 75, vysielačky Motoroly."
Autor: th
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.