elektrárňach (SE), a. s., hĺbkový audit koncom januára 2004. Ako včera na tlačovej besede s novinármi uviedol minister hospodárstva a privatizácie Pavol Rusko, dvaja z postupujúcich majú naďalej záujem o SE ako o celok, vrátane jadrových aktív. Zostávajúci traja sa podľa ministra uchádzajú iba o klasické zdroje
Podľa dôveryhodných zdrojov TASR záujem o celé SE majú ruská spoločnosť RAO UESR a český ČEZ. Nemecký E.ON, americký AES a britský International Power chcú z elektrární iba "klasiku". Ako povedal minister, vylúčený však nie je ani vznik privatizačných konzorcií. S RAO UESR pritom podľa nemenovaného zdroja blízkeho ruskej strane už úzko spolupracuje plynárenská spoločnosť Gazprom. Ku kódovaniu záujemcov pristúpil P. Rusko z dôvodu zvýšenia transparentnosti privatizačného procesu. Okrem neho a ďalších dvoch nemenovaných osôb zaprotokolované kódovanie uchádzačov nepozná nik iný, ani členovia privatizačnej komisie, ktorí o konečnom víťazovi rozhodnú.
Minulý týždeň Koaličná rada rozhodla, že na privatizáciu bude určených až 66 percent akcií v nominálnej hodnote viac ako 25,2 miliardy Sk. Ako už v minulosti avizoval sám minister hospodárstva Rusko, jedným z dôležitých výberových kritérií bude schopnosť kupujúceho dobudovať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach. Podľa ruského zdroja záujem o dostavbu dvoch nukleárnych blokov prejavila už firma Atomenergoexport zo strojárskej skupiny OMZ.
Po znovuotvorení privatizačného procesu prejavilo záujem o SE pôvodne až 10 firiem, z toho 2 slovenské. SAVAS, a. s., Žilina a Hornonitrianske bane Prievidza, a. s., však z privatizačného boja vypadli hneď na začiatku. V oboch prípadoch oficiálnym dôvodom zamietnutia prihlášky zo strany privatizačnej komisie boli nedostatočné skúsenosti uchádzačov v oblasti energetiky a spochybnená schopnosť firiem celý projekt financovať.
Okrem nich sa však do privatizácie prihlásil aj český ČEZ, ruský RAO UESR a americký AES, ktorí tak doplnili pôvodnú päticu - nemecký E.ON, britský International Power, taliansky Enel, belgický Electrabel a rakúsky Verbund. Posledné tri menované firmy však nakoniec z boja odstúpili. Príčinou mohla byť podľa zástupcu privatizačného poradcu Pricewaterhouse Coopers Petra Mitku práve striktná podmienka slovenskej vlády o možnosti sprivatizovať SE len ako celok alebo len ako dve samostatné dcérske spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.