Saddám Husajn, som prezident Iraku a som ochotný vyjednávať," uviedol major Brian Reed, člen prvej brigády 4. pešej divízie. Vojaci podľa Reeda na Saddámovu ponuku odpovedali slovami, že ho necháva pozdravovať americký prezident George W. Bush.
Na zadržanie bývalého irackého vodcu už pozitívne reagovalo mnoho svetových politikov, ktorí veria, že po tomto úspechu sa podarí nastoliť v Iraku stabilitu a mier.
Len deň po zadržaní bývalého irackého prezidenta však v Iraku došlo k ďalším teroristickým útokom. Pri samovražednom útoku na policajnú stanicu na severnom predmestí Bagdadu zahynulo osem policajtov a ďalších desať bolo zranených. Pri ďalšej explózii bomby - vo štvrti Amiríja na západe Bagdadu - utrpelo zranenia sedem policajtov. Americkí vojaci tiež museli obuškami rozohnať demonštrantov, ktorí v Tikríte protestovali proti zajatiu svojho bývalého lídra. Niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa zišli pred univerzitou v Tikríte, so zaťatými päsťami zvolávalo heslá ako "Obetujeme svoju krv a dušu za Saddáma" a "Amerika je nepriateľom národov".
Spravodajská televízna stanica CNN včera informovala, že zajatého irackého exdiktátora Saddáma Husajna previezli Američania z Iraku do Kataru. Túto správu však vzápätí dementoval predstaviteľ irackej vládnej rady Muwafak ar-Rubáji, podľa ktorého Saddáma ešte stále zadržiavajú na irackom území. Rubáji ďalej v rozhovore pre televíziu al-Arabíja uviedol, že bývalého vodcu postavia pred "spravodlivý" súd v Bagdade.
* * *
Irán pripravuje žalobu proti bývalému irackému diktátorovi Saddámovi Husajnovi za jeho zločiny spáchané na tejto islamskej republike. Žaloba by mala byť predložená pred medzinárodný súd. Ako konštatoval hovorca vlády, prvými, kto má právo vzniesť žalobu proti Saddámovi, sú samotní Iračania, "ale to neznamená, že iní nemajú právo predstúpiť s takouto vecou pred medzinárodný súd".
Hovorca informoval, že ministerstvo zahraničných vecí už začalo zbierať potrebné dokumenty. Počas iracko - iránskej vojny v rokoch 1980 - 88, ktorá sa začala po irackej invázii do Iránu, zahynuli stovky tisíc Iráncov. Podľa Muwafaka ar-Rabího, jedného z predstaviteľov irackej vládnej rady, by sa proces so Saddámom mohol začať už "v priebehu najbližších niekoľkých týždňov", pričom exdiktátor by mohol byť v prípade usvedčenia aj popravený.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw vyjadril pochybnosti o tom, že Saddám Husajn by mohol pri vypočúvaní odhaliť podrobnosti ohľadne irackých zbrojných programov. Vláda premiéra Tonyho Blaira je terčom kritiky za to, že údajne zveličovala hrozbu predstavovanú irackými zbraňami hromadného ničenia, aby ospravedlnila spustenie vojny proti Iraku. Straw tiež konštatoval, že v najbližšom čase môže v dôsledku zajatia irackého exprezidenta dôjsť k zintenzívneniu násilností a teroristických útokov.
Británia bola síce najbližším spojencom USA pri invázii do Iraku, ale odmieta zohrávať "akúkoľvek úlohu" v prípadnom procese, ktorý by mohol viesť k vyneseniu rozsudku smrti nad Saddámom. "Spojené kráľovstvo je proti trestu smrti," povedal britský vyslanec v Iraku Jeremy Greenstock.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.