ktorý včera v Bruseli zverejnila Európska komisia. Až 65 percent Slovákov očakáva na budúci rok zhoršenie ekonomickej situácie krajiny, čo je najviac spomedzi všetkých členských i vstupujúcich krajín EÚ. Oproti jarnému prieskumu je to o 23 percent viac. Lepšiu ekonomickú situáciu očakáva len 11 percent obyvateľov SR.
V dnešnej 15-člennej únii očakáva horší rok v priemere 46 percent, v desiatich nových štátoch v priemere 45 percent. Zhoršenie osobnej situácie očakáva 42 percent Slovákov. Nie je to síce najviac, pesimistickejší sú napríklad Česi a Slovinci, ale na Slovensku sa najvýraznejšie zvýšil počet pesimistov.
Podobne skeptickí sú Slováci aj v prípade finančnej situácie svojej rodiny. Jej zhoršenia sa obáva 59 percent opýtaných, čo je opäť najviac zo všetkých krajín EÚ a zároveň o 25 percent viac ako na jar. Horšiu situáciu v oblasti zamestnanosti očakáva 44 percent Slovákov.
Zdá sa teda, že Slováci sa obávajú okrem iného aj budúcoročného vstupu do EÚ. Napriek tomu stále väčšina z nich považuje tento krok za "dobrú vec". Vyjadrilo sa tak 58 percent, len osem percent si myslí opak. Prospech Slovenska z členstva v únii očakáva 45 percent Slovákov, opačný názor má 38 percent.
Slováci naďalej výrazne podporujú spoločnú menu euro vyslovilo sa za ňu 71 percent, proti 19. Obyvatelia Slovenska si tiež výrazne želali, aby mala únia vlastnú ústavu (69 percent za, 9 proti), čo je však po víkendovom summite v Bruseli v nedohľadne. Tradičný prieskum Eurobarometer uskutočnila EK od v októbri a novembri v 13 kandidátskych krajinách a 15 členských krajinách na vzorke vyše 28-tisíc ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.