sumu peňazí, keďže niektorí si to zvyknú mýliť, ale rovnaké percento zo svojho zárobku, bez ohľadu na to, či patríte medzi vysokopríjmovú alebo nízkopríjmovú skupinu.
Daňový systém doteraz obsahoval veľmi veľa výnimiek, bol neprehľadný a mohol byť aj často obchádzaný. Jednou z výnimiek tohto systému boli aj študenti, teda tí, ktorí zo svojho zárobku platili 10 percent. No musel tam byť predpoklad, že ich ročný zárobok nepresiahne hranicu 30 000 Sk. Preto sa pri otázke na rovnú daň niektorí ohradili a nebolo im vcelku po chuti, že by mali platiť skoro pätinu zo svojho, už bez tak malého, zárobku. "Nemyslím, že je to spravodlivé, ale čo už mám robiť. Je to spôsob ako vybrať od ľudí, čo najviac peňazí," povedal Maťo, študent Technickej univerzity.
Od 1. januára 2004, ako hovorí ministerstvo financií, sa všetko od základov zmení. Budú zrušené všetky výnimky, všetky individuálne daňové sadzby, teda všetci bez ohľadu na príjem budú zdaňovaní rovnako, či už fyzické osoby alebo právnické osoby. Nový systém má byť ďalej spravodlivý, neutrálny, jednoduchý, účinný a samozrejme aj motivujúci k pracovnej činnosti, keďže ľudia s najvyššími príjmami platili najvyššiu sadzbu, a to 38 percent. Samozrejme, že popri tejto sadzbe existovalo ďalších dvadsaťjeden. Všetko záviselo len od vášho príjmu. Netreba zabúdať, že medzi tými, ktorí spadali pod vyššie sadzby, sú najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
"Je nespravodlivé, aby títo ľudia, ktorí na sebe pracovali museli platiť viac, ako tí, ktorí na univerzity nechodili," povedal nám Martin Bruncko poradca ministra financií I. Mikloša.
Jednou z ďalších pozitívnych správ pre študentov je, že aj popri škole sa im oplatí pracovať resp. aspoň niečo si privyrobiť, pretože ak doteraz boli zdaňovaní 10 percentami, tak od teraz nebudú zdaňovaní vôbec. Všetko, čo si zarobia, im ostane v peňaženke. No nemôžu sa samozrejme tešiť všetci, pretože ak pracujú na plný úväzok alebo ich ročný príjem presiahne nezdaniteľné minimum, čo bude 80 832 Sk, budú zdanení. Ich zdanenie však bude minimálne. Zdanený bude len rozdiel, ktorý prekročil dané nezdaniteľné minimum.
Príklad: Ak váš ročný príjem bude 82 000 Sk, odrátajte od toho nezdaniteľné minimum a z rozdielu, ktorý vznikne, vypočítajte 19 percent. Len táto čiastka bude zdanená a zvyšok vám ostane v peňaženke.
Druhou časťou daňovej reformy je daň z pridanej hodnoty, ktorá bude taká istá ako daň z príjmu, a to 19 percent. Niektoré ceny tovarov pôjdu hore a niektoré dole. Medzi tovary, ktoré zdražejú, patria aj knihy, ktoré sú veľmi dôležité pre študentov. Maximálne možné zdraženie cien tovarov, ktoré spadali pod zvýhodnenú 14 percentnú daň (potraviny, lieky, knihy, noviny, teplo, elektrina...) bude o 4,5 percenta.
Čo si o rovnej dani myslia študenti?
Lenka (19): "Ja sa o to až tak nezaujímam, ale myslím, že to bude na niečo dobré. Veď predsa všetko má pre a proti."
Maja (22): "Páči sa mi myšlienka rovnej dane. Neviem si ešte dokonale predstaviť, aký to bude mať celkový dopad, ale z informácií, ktoré počúvam a čítam a ešte aj v súvislosti so zvyšovaním cien tovarov, by asi mali byť sociálne najslabšie príjmové skupiny viac zvýhodné."
Matrin (19): "Momentálne študujem v Čechách, a tu máme na potraviny len 5 percentnú daň a som s tým maximálne spokojný. Podľa mňa mali by byť dve daňové úrovne a nie jedna."
Miša (17): "Rovná daň? Z mojej pozície pracujúceho študenta je to dobré, lebo kým neprekročím nezdaniteľné minimum, čo sa určite nestane (smiech), nezaplatím ani korunu. Ale čo sa zvyšovania cien tovarov týka, to je iná vec. Pravdupovediac, ako všetko iné, má rovná daň aj dobrú aj zlú stránku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.