jednu z najdôležitejších v histórii samostatného Slovenska. Zákon o kapitalizačnom pilieri prešiel len tesne, keď poslanci opozície rokovanie parlamentu bojkotovali. Za jeho prijatie nakoniec hlasovalo len 76 poslancov a exposlancov koalície.
Významnú úlohu pri zjednotení názorov bývalých kolegov z poslaneckých klubov hrala dôležitosť prijímaného zákona. "Keď ide o existenčné otázky, tak strany dokážu nájsť spoločnú reč. Ak by tomu tak nebolo, znamenalo by to koniec," myslí si politológ Miroslav Kusý. Rozpad koaličnej väčšiny v parlamente tak zatiaľ neohrozuje prijímanie reforiem.
Včerajšie hlasovanie parlamentu umožní ľuďom od roku 2005 sporiť si na vlastné dôchodky na vlastných účtoch v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach. Tie budú peniaze investovať cez svoje penzijné fondy na finančných trhoch. Do sporivého, kapitalizačného piliera pôjde každý mesiac 9 percent z hrubej mzdy zamestnancov. Práve o toľko sa znížia ich odvody do priebežného dôchodkového piliera. Penzijné úspory ľudí budú ich majetkom, takže sa na ne bude vzťahovať dedičské právo.
Odvody budú zamestnávatelia za svojich zamestnancov posielať ďalej Sociálnej poisťovni, ktorá ich bude potom posielať na účty ľudí v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Účty bude fyzicky spravovať depozitár - banka, ktorá nemôže byť so správcovskou spoločnosťou majetkovo previazaná. Zabráni sa tak prípadnej defraudácii úspor. Cieľom je zabezpečiť bezpečné a do istej miere konzervatívne zhodnocovanie peňazí sporiteľov.
S virtuálnymi peniazmi bude podnikať správca tak, že ich rozdelí na žiadosť majiteľa účtu do jedného z troch penzijných fondov, ktoré bude spravovať. Fondy sa budú líšiť zložením portfólií. K nasporenej sume peňazí budú okrem ďalších mesačných odvodov pribúdať aj výnosy z aktuálnych investícií, takže hodnota dôchodkových úspor bude rásť exponenciálne.
Zákon penzijným fondom okrem iného prikazuje, akú časť ich portfólia budú musieť tvoriť domáce cenné papiere vo vzťahu k zahraničným. Podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu budú musieť domáce cenné papiere tvoriť najmenej 40 percent toho, čo budú tvoriť zahraničné cenné papiere. Okrem toho budú môcť fondy investovať aj do iných aktív, napríklad do bankových úložiek.
Po tom, čo si sporiteľ našetrí na účte dosť peňazí na to, aby mu stačili na dôchodok najmenej vo výške 1,2-násobku životného minima (spolu s dôchodkom z priebežného piliera), bude môcť odísť do penzie. Zákonom diktovaný dôchodkový vek tak zanikne. Peniaze z priebežného piliera sporiteľ prevedie na životnú poisťovňu, kde si za tieto peniaze kúpi doživotné vyplácanie dôchodku. Od tohto momentu už prestanú byť peniaze majetkom sporiteľa a nebude sa na ne vzťahovať dedičské právo.
Správcovia fondov budú musieť získať licencie od štátu už budúci rok, v jeho závere budú lákať sporiteľov masívnymi reklamnými kampaňmi. Licenciu by mali získať len finančne stabilné firmy, ktoré budú mať podpísané zmluvy s depozitármi, čiže s bankami.
(tv)
Autor: dd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.