Silvia Berlusconiho. Berlusconi pred europoslancami obhajoval výsledky víkendového summitu EÚ v Bruseli, kde sa lídrom únie nepodarilo dohodnúť na ústave. Watsona však nepresvedčil. „Je ťažké vyhnúť sa záveru, že toto predsedníctvo a táto medzivládna konferencia (o ústave) je osobným zlyhaním predsedu (Berlusconiho)," vyhlásil šéf tretej najsilnejšej frakcie v EP. Obvinil ho, že na summit prišiel nepripravený a namiesto serióznych kompromisov rozprával vtipy.
Kritickí boli aj ďalší europoslanci, ale väčšina zaujala konštruktívny postoj a vyzývala, aby zlyhanie v Bruseli neznamenalo koniec projektu európskej ústavy. Nie je čas na vzájomné obviňovanie, musíme ísť ďalej, znel hlavný odkaz debaty, ktorá sa podľa predsedu EP Pata Coxa niesla skôr v duchu „pokojnej reflexie" ako kalamity či krízy. „Zlyhanie summitu nesmie byť zlyhaním ústavy," vyhlásil šéf najsilnejších ľudovcov Hans-Gert Pöttering a vyzval na kompromisy. Líder socialistov Barón Crespo pripomenul, že dohodnutých je 95 percent ústavy a na tých treba stavať. Liberál Andrew Duff, ktorý bol členom Konventu, vyzval, aby sa toto zhromaždenie v januári opätovne zišlo a posúdilo, čo sa vlastne počas talianskeho predsedníctva podarilo z ústavy dohodnúť, keďže na stole nie je žiadny záväzný dokument.
Podľa predsedu zahraničného výboru EP Elmara Broka by sa hneď v januári mali zísť ministri zahraničia dvadsaťpäťky, zmapovať situáciu a umožniť írskemu predsedníctvu čo najskôr prísť s časovým rozvrhom pokračovania rokovaní. Viacerí poslanci vyjadrovali obavy z plánov niektorých krajín vytvoriť „tvrdé jadro" vnútri únie. „Viacrýchlostná únia nie je riešením jej ťažkostí," povedal Pöttering. Zástupca zjednotenej ľavice Francis Wurtz zasa varoval pred hrozbami bohatých krajín, že znížia finančnú podporu chudobnejším. „To by bol začiatok konca európskej myšlienky a návrat k obyčajnej zóne voľného obchodu," upozornil.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi a predseda Európskej komisie Romano Prodi sa včera vyslovili proti znižovaniu rozpočtových výdavkov v rozšírenej EÚ, ktoré v liste Prodimu žiada šesť členských štátov.
Autor: js, jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.