medzinárodným súdom. "Nášho otca by nemala súdiť dočasná vládna rada Iraku, nastolená okupantmi. Naopak, požadujeme pre Saddáma Husajna spravodlivý a legálny medzinárodný proces," povedala Raghad Husajnová v telefonickom rozhovore s televíznou stanicou al
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) privítala zatknutie irackého exdiktátora Saddáma Husajna. Na masívne porušovanie ľudských práv v Iraku organizácia systematicky upozorňovala od konca 70. rokov. Saddám sa okrem iného dopustil aj vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Po jeho zatknutí musí nasledovať spravodlivý a nezávislý súd, ktorý prebehne v súlade s medzinárodnými štandardami, uvádza sa vo vyhlásení AI. „Spôsob, akým bude proces vedený, kľúčovým spôsobom ovplyvní budúcnosť Iraku,„ poznamenala AI.
Iracká vláda rada 10. decembra oznámila vytvorenie špeciálneho súdneho tribunálu pre Irak. Očakáva sa, že bude súdiť Saddáma Husajna a ďalšie osoby. Sudcami a prokurátormi budú Iračania, no vládna rada si vyhradila právo vymenovať aj sudcov-Neiračanov, ktorí majú potrebnú skúsenosť. AI radu vyzvala, aby prípadné vymenovanie neirackých expertov dôkladne zvážila. Irak je krajinou so silnou právnou tradíciou, nemá však skúsenosť s vyšetrovaním komplexných zločinov, akými sú napríklad vojnové zločiny, či zločiny proti ľudskosti. Je veľmi dôležité, aby súdy tohto druhu prebehli priamo v Iraku, no na druhej strane nie je isté, či sa im podarí udržať nezávislosť a nestrannosť prokurátorov a sudcov. Obavy AI tiež vzbudzuje fakt, že v krajine nebol zrušený trest smrti. Dočasná vláda rada síce použitie trestu smrti pozastavila, no nezrušila ho úplne.
Proces so Saddámom Husajnom sa však nesmie zmeniť na pomstu. Je preto nemalým sklamaním, že predstavitelia okupačných síl nezaujali k budúcnosti trestu smrti v krajine jednoznačné stanovisko. Ako bývalý predstaviteľ irackých ozbrojených síl je Saddám Husajn vojnovým zajatcom. Musia mať k nemu preto prístup delegáti Medzinárodného výboru Červeného kríža. Ako každému inému podozrivému zločincovi mu medzinárodné právo zaručuje istú ochranu. Nesmie byť mučený a má nárok na spravodlivý súd.
Autor: Dubaj/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.