do Európskej únie (EÚ), sa podpísali iba tri koaličné strany
Podľa Hrušovského sa najväčšia diskusia rozprúdila k otázke, akým spôsobom má parlament kontrolovať vládu pri rokovaniach a hlasovaniach v európskych orgánoch. Jeho snahou je zachovať silné postavenie národného parlamentu, čo by znamenalo, že príslušný výbor by ministrom schvaľoval pozície, ktoré by pri vyjednávaní s úniou nemohli prekročiť.
SDKÚ sa však prikláňa k mäkšej alternatíve. Nesúhlasí s tým, aby ministri boli definitívne viazaní stanoviskom zákonodarného zboru. Predseda parlamentu verí, že SDKÚ svoj postoj zmení. "Urobím všetko preto, aby som získal ich súhlas," poznamenal Hrušovský, ktorému veľmi záleží na schválení novely. Rokovať by sa o nej malo začať na januárovej schôdzi a účinnosť by mala nadobudnúť 1. apríla 2004.
Z opozičných strán podporuje novelu KSS. ĽS-HZDS a Smer podmieňujú podporu doplnením návrhu o možnosť zriadenia vyšetrovacích výborov na pôde parlamentu. Predseda NR SR nateraz odmieta túto ich požiadavku, ale necháva ešte priestor na diskusiu. Podľa jeho slov predstavitelia Smeru zatiaľ nevedeli bližšie špecifikovať, aké kompetencie by tieto výbory mali mať. Novela tiež rieši otázky nezlučiteľnosti mandátu poslanca NR SR alebo iných vyšších štátnych úradníkov s funkciou poslanca Európskeho parlamentu (EP), rozširuje právomoci a kompetencie Ústavného súdu SR a umožňuje aktívne a pasívne volebné právo občanom únie v prípade konania volieb do EP.
Hrušovský je pripravený aj na dohodu doplniť návrh o problematiku zúženia poslaneckej imunity. "Ak by došlo k zhode a spriechodnilo by to prijatie novely, ja osobne ako jeden z predkladateľov sa nebránim takejto iniciatíve," povedal dnes pred novinármi. Zároveň však dodal, že v súčasnej situácii dohoda vzniká ťažko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.