pej (TASR)
Pacient navštívil v dňoch 7. - 10. decembra Singapur, kde sa zúčastnil na vedeckom seminári. Horúčka, sprevádzajúca ochorenie u postihnutého, prepukla až po návrate na Taiwan. Singapurské ministerstvo zdravotníctva včera rozhodlo o preventívnej karanténe 70 ľudí, ktorí s ním mohli prísť do kontaktu. Rovnako vyzvalo nemocnice, aby zvýšili ostražitosť v súvislosti s touto chorobou, aj keď nie je žiadny dôvod na paniku a nie sú žiadne náznaky nových prípadov ochorenia SARS.
Po správe o nákaze pristúpilo včera pekinské letisko k meraniu teploty všetkých pasažierov prichádzajúcich z Hongkongu a Macaa. Letisko v Pekingu je najvyťaženejšie pre medzinárodné lety v Číne. K potvrdeniu SARS u taiwanského vedca došlo dva dni po tom, čo v metropole Tchaj-pej obnovili meranie telesnej teploty občanov s cieľom zamedziť opakovaniu epidémie ťažkého akútneho respiračného syndrómu. Opatrenie navrhlo ministerstvo zdravotníctva s tým, že meranie teploty má byť dobrovoľné.
SARS sa na Taiwan na jar rozšíril z Číny. Na ostrove sa infikovalo 346 osôb, z toho 37 zomrelo, čím sa tento ostrov po Číne a Hongkongu zaradil na tretie miesto v počte prípadov a úmrtí. WHO zaradila Taiwan spolu s viacerými regiónmi Číny, Hongkongom, Singapurom a kanadským Torontom za oblasti postihnuté SARS. Posledné ochorenie na ostrove zaznamenali v júni, WHO Taiwan zo zoznamu vyškrtla 5. júla. Experti však varovali, že choroba sa môže vrátiť v zime alebo na jar. Celosvetovo SARS postihol takmer 8100 ľudí a vyžiadal si viac ako 800 mŕtvych.
Autor: Tchaj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.