B. Poľacký len raz porušil krédo, keď po hlavičke zavesil do vlastnej šibenice

Sportnet|18. dec 2003 o 00:00

Košice - Len šesť gólov inkasoval Slavoj Trebišov počas jesene. Je to zásluha predovšetkým prepracovanej defenzívy na čele s brankárom Branislavom

Poľackým. Nečudo, že opora v bráne Slavoja nechýbala na vyhodnotení Jedenástky roka 2003 III. futbalovej ligy. Na pódiu zaujal úsmevným postrehom smerom k svojmu spoluhráčovi z obrany Petrovi Košudovi. Nedalo nám, aby sme sa pri tejto téme nepristavili. Naozaj, Peter priťahuje lopty na svoje ruky vo vlastnej šestnástke?

"Tak som to myslel a aj som to tak povedal. Peťo je inak veľmi poctivý chlapec čo sa týka tréningu, prístupu k zápasu, životospráve. Je to hráč, ktorý maká od prvej do 90. minúty. Má naozaj len tú jednu smolu, že centrované lopty priam priťahuje na svoje ruky. Samozrejme, prehnal som s to tým číslom, že z desiatich centrov, ktoré smerujú do šestnástky a do jeho priestoru mu osem lôpt zasiahne ruku, ale minimálne trikrát sa nám to už stalo, pričom dvakrát to rozhodca prehliadol. Raz z toho bola jedenástka v Sabinove proti nám. Peťo je v tomto smere smoliarom. Nie je až taký vysoký a zväčša dostane k sebe protihráča, ktorý je o niečo vyšší. V šestnástke sa snaží hrať čisto a keď roztiahne ruky, lopta ho stále trafí do ruky...," konštatoval B. Poľacký, ktorý si až v deviatich zápasoch udržal čisté konto a pripojil i jeden okamih, kedy naňho mohli mať hráči ťažké srdce. "To čo sa mi stálo v Sobranciach je suverénna jednotka medzi mojimi kiksami a ni č to doteraz neprekonalo. Jednotka je hlavne preto, že cez polčas som dosť tvrdo vystúpil voči svojim spoluhráčom, lebo sme hrali mizerne. Po prestávke sme pomaličky dvíhali hlavy, keď prišiel nešťastný gól. Ešte som v živote taký nedostal. Loptu som len sledoval, ani som sa po nej nehodil, no aj tak skončil v sieti odo mňa... Súper zahrával priamy kop z rohu šestnástky. Lopta letela takým oblúkom, že som ani nepredpokladal, že by mohla zasiahnuť bránu. Preto som ju len kontroloval pohybom. Presne v okamihu, keď som sa za ňou otočil, sa už stihla odraziť od žrde rovno mne do hlavy a na prekvapenie všetkých skončila ukážkovo v šibenici! Prehrali sme už 0:2 a bolo po našich ambíciách. Nemal som veľkú chuť s hráčmi rozprávať, najmä po tom, čo som na nich cez prestávku vybehol. V tíme zavládlo ticho, jeden pozeral na druhého a ja len do zeme," vyznal sa gólman, ktorý má životné krédo: žiť tak, aby som sa mohol smelo pozrieť každému do očí... Nominovanie do ideálnej jedenástky považuje B. Poľacký ako kulmináciu najlepšieho roka svojej kariéry, ktoré začalo ešte v Sobranciach. "Verím, že výkonnostne pôjdem ešte vyššie. V prvom rade mi však ide o to, aby som si udržal stabilnú formu. To je prvoradé pre každého brankára. Nestačí zachytať v troch zápasoch a potom podávať priemerné výkony," poznamenal skúsený 29-ročný ochranca svätyne. Trebišov mal stále šťastie na dobrých brankárov. V predchádzajúcich dvoch Jedenástkach III. ligy si tréneri vybrali Petra Falatoviča. Dlhoročnou jednotkou v Slavoji bol Emil Sudimák, ktorému tri roky robil dvojku práve B. Poľacký. "Sem-tam som zaskočil za Emila, ale to bolo zväčša vtedy, keď už bolo rozhodnuté o umiestnení. Stabilne chytať som začal pod vedením trénera Komanického, ktorý vycítil, že prišla chvíľa, keď by som už mohol pravidelne chytať," vysvetlil urastený brankár (188 cm, 95 kg), ktorý by si rád zachytal v I. lige. To by však v súčasnosti znamenalo opustiť východoslovenský región. Braňo zatiaľ mimo Trebišova chytal v Prešove, Vranove, Michalovciach a Sobranciach.

Zemplínsky brankár nemá nejaký zvláštny rituál pred zápasom. Spolu so spoluhráčmi si pred zápasom pustia ´cédečko´ chorvátskej skupiny Colonia, aby ich hudba správne nabudila, a Braňo si nezabudne ´oťukať´ všetky žrde. Asi to zaberá, veď šesť gólov z 15 zápasov hovorí jasnou rečou. Navyše dva z nich dostal z jedenástky.

Domov»Sportnet na východe»B. Poľacký len raz porušil krédo, keď po hlavičke zavesil do vlastnej šibenice