januára vzniknú. Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado hovorí, že situácia je vážna. Súčasní prednostovia zanikajúcich úradov "nemajú partnera, ktorému by odovzdali protokoly, materiály, techniku a podobne". Úrady nemôžu začať reálne fungovať aj preto, lebo v nich nemá kto otvoriť účty.
Mená vláde predkladajú ministri, ktorým úrady budú podliehať. Traja z nich to ale neurobili - minister pôdohospodárstva, minister výstavby a regionálneho rozvoja a minister životného prostredia. Zhodou okolností, všetci z SMK.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon nepredložil až 99 mien a chce tak urobiť až 14. januára. Hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková povedala, že chcú vybrať najschopnejších úradníkov a "je prakticky nemožné za tak krátky čas vybrať 99 ľudí". Pozemkové a lesné úrady, o ktoré ide, podľa nej napriek tomu "prakticky budú fungovať", akurát "nebudú vydávať rozhodnutia".
Minister životného prostredia László Miklós vláde navrhol len šéfov krajských úradov, 46 obvodných nie. Urobí tak v januári. "Jednoducho sa to nestihlo," reagovali v kancelárii ministra.
Minister výstavby László Gyurovszky vláde nepredložil 8 mien.
Šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos včera nevedel vysvetliť, prečo ich ministri zaostali za kolegami vo vláde. Vraj počul len to, že "to nemali kompletné".
Nejasným je aj fungovanie obvodných a krajských úradov farmaceutov. Úrady podľa zákona totiž vzniknú 1. februára, teda až mesiac po zrušení okresných úradov. Farmaceuti sa tak na mesiac podľa Pada "stanú nadbytočnými", čo budú musieť riešiť krajské úrady (pod ministerstvom vnútra).
(joč, sita)
Koho vláda bude musieť vymenovať, aby úrady 1. januára začali fungovať?
- prednostov 46 obvodných úradov životného prostredia,
- prednostov 8 krajských pozemkových úradov a riaditeľov 44 obvodných pozemkových úradov,
- prednostov 8 krajských lesných úradov a vedúcich 39 obvodných lesných úradov,
- prednostov 8 krajských stavebných úradov.
To je spolu 153 úradov.
Slobodné fórum je proti politickým nomináciám
Bratislava - Slobodné fórum Ivana Šimka tvrdí, že vláda sa pri vymenovaní vedúcich štátnych úradníkov vracia pred rok 1998, keď boli posty obsadzované na základe straníckych nominácií. Obsadzovanie miest vymenovaním, čiže bez konkurzov, strana pokladá za porušenie práv všetkých občanov uchádzať sa o miesta v štátnej správe.
"Pretože to bola jedna z našich dôležitých podmienok, musíme konštatovať, že vládna koalícia návrhy na rokovania so Slobodným fórom nemyslí vážne."
Fórum preto mieni na najbližšiu schôdzu parlamentu predložiť návrh, aby sa o vedúce miesta mohli uchádzať všetci občania a nie len úzky okruh straníckych nominantov.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.