Ďalší milión bol použitý tak, že došlo k porušeniu rozpočtovej disciplíny. Vyplýva to z výsledkov kontroly NKÚ za roky 2001 až 2002.
Ministerstvo tvrdí, že takáto interpretácia je nepresná a kontrola zistila iba "odstrániteľné pochybenia v účtovných postupoch". V stanovisku hovorkyne Kataríny Heimschildovej sa uvádza, že do konca roku budú nedostatky odstránené v rámci účtovných postupov.
Zistené nedostatky sa týkajú rekonštrukcie budov a dodávok zariadení, ktoré neboli využívané. Zrenovovalo sa viacero budov, ktoré "neboli využívané a ani v budúcnosti ich ozbrojené sily nemienia využívať", povedal podpredseda NKÚ Igor Malý.
Typickým príkladom je Nové Mesto nad Váhom. V roku 2008 sa sem podľa Modelu 2010 mali presťahovať vojaci z Ružomberka. Rekonštrukcie budov a nákupy zariadení sa ukončili už minulý rok, ale všetko stojí bez využitia. NKÚ tvrdí, že do roku 2008 zariadenia zostranú a vyprší aj ich záručná lehota. V tom istom objekte bolo vyfakturovaných vyše 700-tisíc korún za novú maľovku a výmenu podlahy. Kontrolóri pri obhliadke zistili, že tieto práce neboli vôbec vykonané.
Za závažný problém považuje NKÚ aj nedostatky pri verejnom obstarávaní, keď sa prevažne "obstarávalo oslovením zväčša toho istého uchádzača". Príkladom je opäť Nové Mesto nad Váhom.
"Ministerstvo prijalo dosť výrazné opatrenia, aby sa ten stav zlepšil," vyhlásil Malý. Problémy s verejným obstarávaním sú podľa neho stálym problémom. Kontrolóri by preto privítali zmenu príslušného zákona.
Pri verejnom obstarávaní sa robia často chyby a Úrad pre verejné obstarávanie ich zruší. Projekty sa potom dostanú do časovej tiesne. Vtedy je možné použiť inú formu verejného obstarávania ako je výberové konanie. "Často máme pocit, že chyba môže byť spôsobená úmyselne alebo z hrubej nedbanlivosti," hovorí Malý.
(rp)
Kontroly viedli k trestným oznámeniam
Bratislava - Kontroly NKÚ vyústili do dvoch podaní na finančnú políciu. Jedno je dielom samotného úradu. Druhé podal riaditeľ STV Richard Rybníček. Ten sa pri priebežnom oboznamovaní sa s výsledkami kontroly dozvedel o znevýhodnení časti veriteľov uprednostnením iného.
Prípad sa stal začiatkom tohto roka, keď televízia vyplatila 6 miliónov korún firme T&P - výrobcovi programu Fun o piatej. Stalo sa tak napriek tomu, že STV mala aj starších veriteľov. Došlo tým k uprednostneniu spomínanej firmy.
Nedostatky boli aj v prenajímaní nehnuteľností. STV ich ich prenajímala v cene v rozpätí od 4 do 55 percent z reálnej ceny.
Trestné oznámenie podali aj samotní kontrolóri. Nepozdáva sa im hospodárenie v Slovenskom centre dizajnu. Na tvorbu dvoch publikácií sa tam použilo takmer 300-tisíc korún. Dodnes ani jedna z nich nebola vydaná. Centrum vzniklo v roku 1991. Za celý ten čas nevykonalo potrebnú inventarizáciu majetku.
Nedostatky zistila aj takmer polroka trvajúca kontrola na ministerstve pôdohospodárstva. Kontrolovalo sa udeľovanie dotácií. "Sú tam viaceré medzery v celom systéme poskytovania dotácií," potvrdil podpredseda NKÚ Igor Malý. Za vinníka označil ministerstvo a jeho regionálne odbory.
Dotácie dostávali žiadatelia, ktorí nespĺňali všetky podmienky. Boli takí, ktorí peniaze dostali viackrát v minulosti aj napriek tomu, že ich nevyužívali na to, na čo ich dostali. Na ministerstve nebol stanovený žiadny gestor na túto činnosť.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.