súkromní investori. Minister Rudolf Zajac to navrhuje v novom zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Zmenou majiteľov chce dosiahnuť lepšie fungovanie nemocníc, lebo v štátnych organizáciách pre zlé hospodárenie "vznikajú dlhy".
Mestá, kraje či lekárske školy, ktoré sa stanú akcionármi, sa budú môcť dohodnúť aj so súkromným investorom.
"Nebudeme to obmedzovať, ak zostane zachovaná minimálna sieť," povedal Zajac. Zdravotníctvo sa časom stane dobrým biznisom, myslí si minister, investori oň už začínajú mať záujem.
Z námietok, že nemocnice sa sprivatizujú, obavy nemá, lebo "dôležité nie je to, kto zariadenie vlastní, ale aby fungovalo". Pacientovi je jedno, či ho vo vážnom stave vezie sanitka do "štátnej, súkromnej alebo cirkevnej nemocnice".
Zajacov návrh zákona presne určuje, že v zdravotníctve môže podnikať len ten, kto má licenciu vydanú komorou a povolenie od kraja. "Základným princípom je zaručenie voľného vstupu licencovaných poskytovateľov na trh," povedal ministrov poradca Peter Pažitný.
Komory budú musieť po novom vydať licenciu každému, kto splní podmienku vzdelania a bezúhonnosti. Doteraz mali komory právo licenciu nevydať pre etickú nespôsobilosť. Podľa Zajaca to zneužívali proti konkurencii.
Ak zákon začne platiť, štát už nebude regulovať, koľko lekárov má pôsobiť na istom území a stanoví len minimálnu sieť. Nemusí byť nemocnica Na to chce vybudovať 219 staníc záchrannej zdravotn"na každom rohu", hovorí minister, ale "sanitka sa musí všade dostať do 10 minút". ej služby a sedem staníc leteckej záchrannej služby.
Štátu dnes patria najmä veľké nemocnice či špecializované odborné nemocnice, liečebne a ústavy. Tie menšie už sú pod správou krajov a miest, alebo sa zmenili na neziskové organizácie. Zakladateľom budúcich akciových spoločností bude štát, ktorý do nich vloží svoj majetok a jeho výšku určí znalecký posudok. Nová akciovka prevezme všetko na seba - okrem dlhov. Tie zostanú štátu.
Barbora TANCEROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.