sladí už od pradávna a dodáva si tak energiu, vitamíny i dobrú náladu. V čase vianočnom tento produkt konzumujeme ešte vo zvýšenej miere.
Čo to vlastne taký med je a ako vzniká? Med tvorí fruktóza a glukóza (po 30 percentách), ďalej obsahuje skoro 20 percent vody, enzýmy, minerálne látky (hlavne draslík), vitamíny C, B1, B2 a kyselinu pantothenovou, aminokyseliny a aromatické latky. Spracováva ho včela medonosná z kvetného nektáru, rozkladá na jednoduché cukry a ukladá v plástoch vo včeľom úli. Až si budete na mede pochutnávať, spomeňte si, že pre jednu lyžičku medu musia včely pozbierať peľ z päťdesiatich tisícok kvetov, čo pre ne znamená skoro desaťtisíc ciest so sladkým nákladom.
Poznáme rôzne druhy medu, vari podľa všetkých medonosných kvetov, ale základné delenie je kvetový a lesný. Kvetový je svetlejší, obyčajne skôr kryštalizuje a je ľahšie stráviteľný. Vynikajúci je hlavne agátový med, ktorý ako výnimka vydrží dlho tekutý a má jemnú chuť aj vôňu. Obľúbený je hlavne v Európe, Japonsku a v Amerike. Angličania majú zásadne radi horkastý vresový med a pre Slováka patrí do čaju zvlášť voňavý med lipový. Tmavý lesný med, ktorý je obľúbený v nemecky hovoriacich krajinách, kryštalizuje pomalšie, obsahuje viac minerálov a tiež viac zložitejších cukrov.
Pre organizmus je med vďaka svojmu zloženiu veľmi prospešný, je ľahko stráviteľný a nezaťažuje zbytočne organizmus. Pôsobí proti jarnej únave, nesmie chýbať v strave detí a rekonvalescentov a je podporným prostriedkom pri liečbe mnohých ochorení. Posilňuje imunitný systém a lyžička medu pred spaním vám pomôže k dobrému spánku. Na popáleniny a kožné choroby ho používali už v starom Egypte. A pokiaľ vás nič z tohto výpočtu nepresvedčilo, že med je ozajstný prírodný zázrak, potom vedzte, že ho môžete okrem mazania na chlieb a pridávania do perníkov tiež zakvasovať na medovinu alebo pivo.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.