je dutá a pri poranení z nej vyteká biele mlieko. To, čo na rastline v decembri zaujme, nie sú kvety, ale pekne zafarbené listy (červenej, ružovej alebo bielej farby) v prostriedku ktorých sú nevzhľadné žltkasté drobné kvety.
Rastlinu je potrebné na jar umiestniť na okne teplej izby, cez leto vonku v záhrade alebo pod oknom na slnku. Na jeseň ju opäť sťahujeme do miestnosti. V teplej izbe rastlinu prezimujeme Tam sa jej vyfarbia listy a zakvitne. Po odkvitnutí necháme rastlinu oddýchnuť postavením v chladnejšej miestnosti bez zálievky. S ďalším pestovaním začíname v marci. Vtedy rastlinu o dve tretiny skrátime a presadíme do čerstvej kvetinovej zeminy. Od jari do rozkvitnutie hnojíme týždenne silnejším roztokom organického alebo minerálneho hnojiva.
Odrezky, ktoré vzniknú pri tvarovaní môžeme napichať do vlhkého piesku, prikryť fľašou a postaviť na teplé miesto, kde počas troch týždňov zakorení. Pokiaľ dostaneme vianočnú hviezdu ako darček pod stromček, umiestnime ju v teplej izbe (kde teplota neklesá pod 15 °C) a zeminu udržiavame mierne vlhkú tým, že ju zalievame vlažnou vodou. Keď listy začnú žltnúť a opadávať (je to obyčajne spôsobené chladom, prílišnou zálievkou alebo súčasne vplyvom oboch skutočností) ďalšie pestovanie je síce možné, ale podarí sa to iba ozaj skúseným záhradkárom. Väčšinou, aj keď rastlina zostane nažive, neprinesie kvety, len zelené listové výhonky.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.