Bardejove. Pri štedrovečernom stole ich teda bude dvadsať. "Príde aj Robo z Čiech." Zároveň vysvetlil, že stôl museli nadstavovať. "Mali sme dvaapolmetrový a nestačil, stolár nám ho predĺžil ešte o meter."
Štedrá večera u Lihosithovcov začne vinšovaním. Na starosti to má manželka Anka. "Ja som pristáš, takže celkom dobre domáce zvyky neovládam. Potom sa pomodlíme. Tak prídu na rad oplátky s medom a kapustnica, potom niečo makové a ryba so šalátom. Aby bolo štedro, varievali sme aj prívarky, ako hrachovú kašu, ale deti to nepojedli, lebo boli nedočkavé za darčekmi."
Na otázku, ako také množstvo dokáže manželka navariť, povedal P. Lihosith, že už má na to hrnce, problémom však je, že veľké hrnce nesedia na plynovom sporáku.
Deti sa u Lihosithovcov pripravovali na Vianoce upratovaním, tiež si vyhodnocovali adventný kalendár. Nielen tak, že si vybrali čokoládku, ale hodnotili dobré a zlé skutky. "Zohľadňovali sme to aj pri darčekoch, lebo sme zistili, že je to silná motivácia."
Porozprával nám ešte o zvyku, ako deň pred Vianocami postavia betlehem. "Ešte sa tam však nedá Ježiško ani ostatné figúrky, ale najmenšie deti si tam skladajú seno. Dávajú stebielka podľa toho, či urobili dobrý skutok, ak urobili niečo zlé, musia odobrať. Ježiškovi vlastne takto pripravujú posteľ."
Darčeky sa u Lihosithovcov kupovali na poslednú chvíľu "až po mojej výplate," skonštatoval Peter Lihosith, ktorý je zástupcom riaditeľky na cirkevnej Základnej škole sv. Egídia v Bardejove. "Najprv sme museli ustrážiť účty, zaplatiť poistku za auto a nedoplatok za plyn." Zdôraznil však, že u nich sa nekupujú drahé darčeky, skôr sa snažia ustrážiť, čo je komu blízke. "Deti majú rady aj to, keď dostanú darčeky, ktoré sa vyrobia doma. Také darujú aj nám, ale aj samy sebe, lebo aj navzájom sa obdarúvajú. Toto má pre nich oveľa väčšiu hodnotu."
Peniaze na kupovanie darčekov deti u Lihosithovcov nedostávajú. Jedine, keď niečo potrebujú na ich výrobu, ako fixky, farby, lepiace pásky a podobne. Deti sa tiež snažia svoje darčeky vyrobiť v tajnosti. "Tie menšie sa na tri dni zavreli v izbe a na dvere vylepili ceduľku: Nevstupovať."
Na polnočnú omšu u Lihosithovcov nechodievajú všetci. Nevesta s mesačným bábätkom nemôže, starší chlapci majú svoje záujmy. "Najväčšiu chuť ísť do kostola majú detí od deväť do dvanásť rokov."
V tomto vekovom rozpätí má rodina Lihosithovcov šesť detí, dve deti (dvojičky) majú štyri a pol roka, dvaja majú štrnásť, ďalší je pätnásťročný, Esterka má sedemnásť a najstarší štyria chlapci sú dvadsať až dvadsaťpäťroční. Štyri z detí sú súrodenci, ktorých zobrali do pestúnskej starostlivosti na požiadanie Nadácie Návrat, ktorej ide o to, aby súrodencov nerozdeľovali. "My sme akurát dokončili prístavbu domu a mali sme trochu voľnejšie."
Štyri dievčatká Lihosithovcov sú rómskeho pôvodu. "Sú také šikovné, že škoda by bola, keby zostali v domove."
Školopovinné deti Lihosithovcov navštevujú tú základnú školu, v ktorej je ich otec zástupcom riaditeľky. "Je to výhoda, lebo ich mám pod dozorom, kolegovia mi povedia, čo a ako, inak neviem."
Na otázku, či je prísnejším otcom alebo učiteľom, skonštatoval Lihosith, že skôr to druhé. "Celkove som však skôr mierny, ale to sa vyvažuje, lebo manželka je ráznejšia. Ona dokáže všetko zorganizovať."
Postarať sa o toľko detí je náročné, aj preto je Anka Lihosithová v domácnosti, konečne, veď ak chce pre deti oprať, tak v jednom kuse má zapnuté dve automatické práčky. Záležitosti okolo domácnosti musí stihnúť doobeda, lebo keď prídu deti zo školy, sú na rade úlohy. Spomenul aj problémové situácie, keď napríklad v Dlhej Lúke nešla voda a bolo ju treba v rukách nosiť.
Do rodiny Lihosithovcov prišlo prvé dieťa z detského domova pred trinástimi rokmi. Peter Lihosith, ako sme už spomanuli, sa do Dlhej Lúky priženil. Za ženu si zobral vdovu s troma deťmi. V Dlhej Lúke aj iné rodiny majú deti v pestúnskej starostlivosti. "Švagriná má takto päť detí a ešte ju často požiadajú o pomoc, keď nejaké dieťa treba dočasne umiestniť, aby nemuselo do domova."
Lihosith s úsmevom poznamenal, že to všetko spáchala jeho pani manželka: "Má to v povahe. Pôvodne aj chcela ísť pracovať do detského domova. Vzťah k deťom v nej stále driemal."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.