riaditeľa NBÚ". Upozornenie si naši politici vzali k srdcu až tak, že ani pred Vianocami meno nového šéfa NBÚ nepoznáme. A vládna koalícia ešte mala tú drzosť, že dočasné poverenie Mateja Sudora predĺžila o ďalšie dva mesiace.
Poznámka, že NATO nemá suverénnemu štátu čo diktovať, kedy a koho obsadzuje do funkcií, je úplne scestná. Aliancia je v kauze priamo zainteresovaná, keďže NBÚ udeľuje bezpečnostné previerky aj osobám, ktoré sa dostávajú do styku s dôvernými informáciami ostatných členských štátov. Slovensko má byť plnoprávnym členom o štyri mesiace, pričom NBÚ nie je stále dobudovaný a ako ukázal reťazec tohtoročných škandálov, ochrana utajovaných skutočností je pod Tatrami stále deravá. Poverený riaditeľ Sudor nemá plné kompetencie, nemôže napríklad prijímať nových zamestnancov, ktorí sú potrební, aby sa v aliancii mohli cítiť po vstupe SR bezpečne. Čas sa kráti a ak nový šéf nastúpi začiatkom marca, do májového vstupu už toho veľa nestihne. Kým sa zoznámi s inštitúciou, sme v NATO. A bol by zázrak, keby nie ako druhoradí členovia; diletantstvo, s akým politici k problému pristupujú, je absolútnym argumentom, aby SR utajované informácie svinským oblúkom obchádzali.
Trojmesačná neschopnosť koalície nájsť Mojžišovho náhradníka len potvrdzuje, akou nezodpovednosťou bolo jeho odvolanie. Dzurindove "skupinkovské" halucinácie a spravodajské hry veľmi naštrbili renomé krajiny a impotencia v hľadaní kandidáta nasadzuje strate imidžu korunu. Ešte aj keby išlo o dlhodobo zavedenú inštitúciu, ktorá už funguje zotrvačnosťou, je jednoducho nenormálne tri mesiace sa nedohodnúť na nástupcovi. Toto sú veci, ktoré sa v civilizovaných končinách nedajú pochopiť; čo si majú myslieť o politickej reprezentácii, ktorá kýcha a prdí na štátny záujem a dôležitejšie sú pre ňu akési stranícko-prestížno-mocenské zápasy? Je v poriadku krajina, kde sa nedá nájsť jeden schopný človek, ktorý by pozíciu mohol zaujať?
Dlho sa špekulovalo, že menovanie riaditeľa NBÚ je previazané s voľbou generálneho prokurátora, keďže ide o dva takzvane silové posty a nakoľko si v koalícii nedôverujú, jedna nominácia asi čaká na druhú. Veľký omyl. Dnes už poznáme budúceho genproka. Dobroslav Trnka nie je žiadny straník, dostal síce podporu KDH, SMK a šimkovcov, ale nikto súdny nepredpokladá, že jeho prioritou bude prenasledovanie oligarchov z SDKÚ a ANO. Riaditeľ NBÚ však naďalej chýba, aj keď by sme sa už zmierili aj so smutným faktom, že tieto dve pozície boli predmetom straníckeho obchodu.
Celá nominačná procedúra je pritom veľká fraška. SDKÚ a KDH jednohlasne deklarovali, že oni si nerobia na funkciu nárok, len aby sa nepovedalo, že sa usilujú o mocenskú expanziu. Oni sa už vraj silových rezortov nabažili. Dzurinda na začiatku povedal, že nech sa dohodnú SMK a ANO, a koho vyberú, ten bude. Odvtedy si Bugár s Ruskom vymenili asi tri várky kandidátov, ktorých druhá strana - po kratšom či dlhšom rozjímaní - zásadne vetovala. Tak dopadlo aj posledné duo Dohányos (SMK) - Ivor (ANO). Ide pritom o divadlo pre blbých, keďže je zrejmé, že KDH a SDKÚ svojich spojencov z pozadia dirigujú. Prvý kandidát SMK (Šimulčík) mal jasnú väzbu na KDH a o tom, že Ivor má desaťkrát bližšie k SDKÚ ako ANO, nepochybuje tiež nikto. Definitívne menovanie Mateja Sudora odmietol Rusko s tým, že nevie anglicky, čo by bol vo funkcii riaditeľa NBÚ problém. A potom navrhol generála Ivora, ktorý vie perfektne po rusky, ale anglicky nepozná ani "fuck off". Dohányos je zase pre Ruska príliš mladý, lebo má iba 28 rokov. Ale Katarína Glončáková-Golev (26 rokov), ako Ruskov favorit na lídra ANO do Európskeho parlamentu, má vek primeraný...
Kauza už prerástla do úplnej blamáže, ale môže byť ešte väčšia. Šimkova partia si totiž ako "rámcovú podmienku" pre vstup do koalície položila zmenu zákona o utajovaných skutočnostiach v tom zmysle, aby voľbu riaditeľa NBÚ (a SIS) vzal do svojich rúk parlament. Demokraticky sa tváriaci návrh je úplne nezmyselný, silové zložky sú všade a vždy podriadené exekutíve. V mnohých štátoch šéfov týchto služieb nemenuje ani vláda, ale priamo premiéri alebo ministri vnútra. Existujú na to veľmi dobré dôvody, v demokratickom systéme sa nepredpokladá, že vrcholný ústavný činiteľ prepadne stihomamu a príde o súdnosť, ako sa stalo Dzurindovi. Akútne nebezpečenstvo návrhu, ktorý, samozrejme, podporuje opozícia, je v tom, že ešte väčšmi oddiali rozhodovanie o nominácii, ktorá súri. Bez Šimkovej platformy koalícia totiž nemá hlasy nielen na schválenie novely o utajovaných skutočnostiach, ale vôbec ničoho.
Pekne vyzeráme - v NATO sa môžu pominúť z údesu, čo za ľahtikárov a hazardérov do organizácie prijali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.