obrátil na políciu so žiadosťou, aby vyšetrila jej činnosť. Úrad si všimol inzeráty v maďarských novinách, v ktorých Penta ponúkala vykúpenie pohľadávok voči ÁPV Rt., obdobe fondu národného majetku.
Nákup pohľadávok spadá v Maďarsku, na rozdiel od Slovenska, do regulovanej oblasti finančných služieb. Inzeráty slovenskej firmy so sídlom na Cypre sú v Maďarsku podľa úradu protiprávne. "Túto činnosť možno vykonávať iba s povolením finančného dozoru. Toto povolenie Penta nemá," povedal Ferenc Gulácsi, riaditeľ odboru PSZÁF.
Keďže Penta nemá v Maďarsku žiadne zastúpenie a právomoci PSZÁF sa obmedzujú iba na územie krajiny, podal úrad vo veci protiprávnej činnosti Penty podnet na maďarskú políciu. Zároveň o tom upovedomil ÁPV Rt., a keďže považoval inzeráty za klamlivé, ohlásil vec aj úradu na ochranu spotrebiteľov.
Penta sa bráni a tvrdí, že v Maďarsku vôbec neinzerovala záujem kúpiť pohľadávky. "Inzerovali sme záujem svojho klienta kúpiť pohľadávky voči APV Rt. Penta Group nikdy nemala záujem tieto pohľadávky sama kúpiť a následne ich zo ziskom predať," povedala nám PR manažérka Penty Andrea Straková.
Firma je presvedčená, že maďarské zákony neporušila. "Boli sme informovaní maďarskými právnikmi, že faktoring (obchodovanie s pohľadávkami) je síce v Maďarsku licencovanou činnosťou, ale len v prípade, ak ide o činnosť, z ktorej sú pravidelné príjmy a realizuje sa za poplatok. Ani jedna podmienka nebola zo strany Penta Group splnená. Zákon nezakazuje jednorazový odkup pohľadávky," dodala Straková.
Nie je to prvý raz, čo sa aktivitami Penty zaoberajú vyšetrovatelia. Napríklad v Česku je slovenská finančná skupina podozrivá z nezákonného prevodu akcií Léčebných lázní Jáchymov. Česká polícia dokonca začala trestne stíhať jedného zo šéfov firmy Mareka Dospivu. V júli 2003 bol obvinený zo sprenevery a porušenia záväzných pravidiel hospodárskej súťaže.
Penta však zaujíma aj slovenských vyšetrovateľov. Polícia v januári 2003 znovu otvorila vyšetrovanie netransparentného predaja akcií VSŽ, ktoré nakoniec skončili na účtoch finančných skupín Penta, J&T a Istrokapitál. Podozrenie polície aj prokuratúry sa týka zneužitia dôverných informácií v obchodnom styku.
S Pentou spolupracuje aj bývalý šéf ŠtB generál Alojz Lorenc, ktorého v roku 1992 český súd odsúdil na 4 roky nepodmienečne. Lorenc však odišiel na Slovensko a trestu sa vyhol. Lorencova firma zaisťuje Pente bezpečnosť dát počítačových sietí.
Autor: pm,tv,jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.