falošné päťsto a dvestokorunáčky. Polícia preto upozorňuje občanov, aby si dávali mimoriadny pozor pri finančných transakciách, aby si všímali peniaze, s ktorými manipulujú, najmä to, či majú všetky ochranné prvky.
Aj keď sú tieto falošné bankovky vytlačené na kvalitnom papieri, štruktúra papiera je iná. Na falošnej bankovke chýba vodoznak a ďalšie ochranné prvky. Obchodníci by mali sledovať ultrafialovo reagujúce prvky a pozorne si prezrieť každú bankovku, aj keď to v tomto predvianočnom zhone vedie k nervozite. Vždy je to lepšie, ako keď na to prídu pracovníci finančných inštitúcií, v ktorých si občan vymieňa alebo ukladá peniaze. Oznámia prípad polícii a občan je nemilo prekvapený. Príde nielen o peniaze, pretože finančná inštitúcia posiela bankovku na preskúmanie do Národnej banky, ale predvedú ho i na políciu.
Nie ako podozrivého, ale preto, aby polícia zistila, odkiaľ, kedy a od koho získal takúto bankovku.
Bratislavská policajná hovorkyňa Marta Bujňáková tvrdí, že veľmi často takéto peniaze pochádzajú od priekupníkov. Hoci polícia neustále upozorňuje na ich špinavé praktiky a podvody, ľudia sa poučia, až keď sa popália. Prevencia aj v tomto prípade je potrebná - nevymieňať si peniaze mimo finančných inštitúcií, hmatom a zrakom si všímať aj naše bankovky, veď kvalita papiera, vodoznak a iné znaky prezradia, či nie je bankovka falšovaná, pri každej manipulácii s peniazmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.