"Ukázalo sa, že teroristické útoky nadobúdajú veľké rozmery, v negatívnom zmysle slova aj novú kvalitu," hovorí náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. "Nemôžeme to nechať bez odozvy, hoci sa našim zatiaľ nič nestalo." V stredu vyslanie snajperov odsúhlasila vláda.
Ženisti odmínovávajú rozsiahle mínové polia v stredojužnej časti Iraku, niekoľko desiatok kilometrov pod Bagdadom. Doteraz sa chránili sami, išlo o jednu z mála samostatných jednotiek koaličných síl, ktorá pracovala na mínových poliach a pritom si zabezpečovala aj ochranu i logistiku. V úplne otvorenom priestore v mínových poliach pri Karbale s ochranou pomáhalo aj pár bulharských vojakov.
Ešte v októbri minister obrany Juraj Liška nechcel ochranu ženistov posilniť. "Pán Novosad, veliteľ jednotky v Iraku, nám potvrdil, že vôbec nedošlo k ohrozeniu našich vojakov na území Iraku a ani sa neuvažuje o posilnení našej jednotky," hovoril. V novembri zmenil názor.
Ostreľovači majú byť pripravení na všetky situácie, ale až v Iraku sa možno stretnú so skutočnými teroristickými útokmi. "Sú to najlepšie pripravení vojaci našej armády," povedal Cerovský.
Ondřej Novosad, ktorý je v krajine už takmer päť mesiacov, však hovoril, že vojaci z jeho jednotky si uvedomili, že nejde len o cvičenia, ale skutočné nebezpečenstvo, až pri prvých poplachoch a pri prvom útoku teroristov protitankovou strelou. Prerazili ňou múr vojenského campu Charlie v Hille, kde majú Slováci tábor. Aj keď sa ženisti pripravovali vo výcvikovom stredisku v Lešti, prvé týždne v Iraku nerobili nič iné, len znovu cvičili, kým nemali všetky činnosti zautomatizované. To isté čaká aj slovenských bojovníkov.
Najrizikovejšie sú presuny vojakov v konvojoch. Konvoje sú pre teroristov najlákavejším cieľom, podľa posledných štatistík útočia zhruba päťdesiatkrát denne. Spojeneckí vojaci v Iraku veria, že za každého mŕtveho cudzinca dostanú teroristi odmenu v dolároch podľa cenníka.
Do Iraku vysiela posily - osemdesiat vojenských policajtov - aj Česko. České médiá v piatok označili misiu za najriskantnejšiu v histórii novej českej armády, a podľa nich sa domov nemusia vrátiť všetci.
Vezmú aj nové autá
Vyslanie posíl do Iraku bude stáť 64,5 milióna korún. Ostreľovači by mali letieť koncom januára so ženistami, ktorí vystriedajú časť tých, ktorí v Iraku sú. Povezú so sebou aj niekoľko nových bojových áut, asi Mercedesov, ktorými doplnia ruské autá UAZ.
Armáda bude musieť znova využiť dopravu cudzieho štátu. Slovensko nemá veľké nákladné lietadlo a armáda si musí techniku prenajať. Najčastejšie vojakov prevážajú obrie Ruslany ruských alebo ukrajinských firiem.
"Lietadlá stoja príliš veľa peňazí, nepredpokladáme, že by sme si také kúpili. Nemôžeme si dovoliť kúpiť udržiavať vlastné veľké nákladné lietadlo," hovorí generál Milan Cerovský. Podľa množstva vezenej techniky a materiálu predpokladá, že ak by išlo veľké lietadlo, stačil by jeden let.
Pred piatimi mesiacmi bolo letov desať, lebo ženisti so sebou brali aj ubytovacie kontajnery, kompletnú odmínovaciu techniku vrátane odmínovacieho tanku a systémov Božena, vojenské autá a štyri obrnené transportéry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.