boje, ale budovať.
Príslušníci ženijno-letiskovej jednotky zo Sliača na základni v Bagrame pracujú predovšetkým na tamojších letiskových plochách, kde sa v minulosti sústreďovali na odstraňovanie následkov vojenských konfliktov a teraz sa zameriavajú na rozširovanie kapacít pre potreby koaličných síl. Od augusta 2002, keď začali na Bagrame pôsobiť, slovenskí vojaci okrem iného opravovali vzletovú a pristávaciu dráhu, postavili rozširovacie pásy rolovacej dráhy, opravili krátery na ploche, postavili odstavné plochy pre lietadlá a parkovaciu plochu pre vrtuľníky. Okrem rozšírenia rolovacej dráhy, ktorá prebieha paralelne so štartovacou a pristávacou dráhou, 23. decembra zahlásia ukončenie výstavby tzv. taxiway - 90 metrov dlhej a približne 30 metrov širokej spojky medzi rolovacou dráhou a odstavnou plochou.
Slovenskí vojaci podliehajú priamo americkému veliteľstvu, ktoré koordinuje prácu všetkých ženijných jednotiek na Bagrame. Slovenská jednotka je z nich početne najmenšia - zo 40 vojakov treba odrátať malý štáb, štyroch vojakov nočnej strážnej služby, lekára a kuchára. Napriek ich neveľkému počtu - popri Američanoch, ktorých je najviac, je na základni aj necelá stovka ženistov z Poľska a asi 150 Juhokórejčanov - slovenskí vojaci sú na výsledky svojej práce hrdí. "Hviezdou" slovenskej jednotky je veterán misií, rotmajster Ladislav Kostovčík, ktorý od roku 1994 pôsobil dvakrát v bývalej Juhoslávii a raz v Eritrei.
Príslušníci iných jednotiek im závidia "kolibu", ktorá slúži ako zasadačka, jedáleň a spoločenská miestnosť. Okrem priestoru a prípadného azylu - vojaci v neveľkých obytných kontajneroch bývajú po štyroch - je najväčšou vymoženosťou krb, ktorý postavili z tehál získaných na búracích prácach - tiež jeden predmet činnosti Slovákov.
Slováci cesty mimo základne obmedzujú na minimum - skupina vyslaných vojakov občas zájde na juh do 50 kilometrov vzdialeného Kábulu pre poštu a zásoby - tie kupujú od švajčiarskej firmy. Slovenskí vojaci v Afganistane pôsobia v rámci polročných rotácií. Vzhľadom na veľkú vzdialenosť od domova ide o šesť mesiacov bez dovolenky, pričom štyria sú v Bagrame od úplného začiatku a asi tucet ťahá druhú rotáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.