zbraní a zbrojných programov. Vyhlásil to v sobotu líbyjský minister zahraničných vecí Abdul Rahmán Šalkam. Rozhodnutie Tripolisu zrušiť zakázané zbrojné programy a povoliť neobmedzené inšpekcie ocenili ako Washington, tak Londýn.
Je to už druhé dramatické rozhodnutie Líbye, donedávna vydedenca demokratického sveta, v tomto roku a odráža jej snahu zaradiť sa do medzinárodného spoločenstva. "Líbya chce vyriešiť všetky problémy a sústrediť s na rozvoj krajiny a tieto programy neprinášali nášmu ľudu osoh. Chceme nadviazať vzťahy s USA a Britániou, pretože je to v záujme nášho ľudu," uviedol minister. Medzinárodné spoločenstvo začiatkom roku zrušilo sankcie uvalené na Líbyu po tom, ako prijala zodpovednosť za bombový útok na lietadlo americkej spoločnosti Pan Am, ktoré v roku 1988 vybuchlo nad škótskym mestečkom Lockerbie. Tripolis príbuzným obetí vyplatil miliardy odškodného. V nedeľu uplynie 15 rokov od tragických udalostí.
Washington však sankcie voči Líbyi nezrušil pre podozrenie, že Tripolis sa snažil získať biologické a chemické zbrane. Británia tvrdí, že Líbya bola blízko k výrobe jadrovej bomby a podľa amerických predstaviteľov líbyjský nukleárny program bol na oveľa vyššej úrovni, ako Američania pôvodne predpokladali. Tripolis údajne spolupracoval s komunistickou Severnou Kóreu na vývoji rakiet Scud. Americký prezident George W. Bush hneď nato vyhlásil, že Tripolis sa začal opäť včleňovať do "spoločenstva národov". Najvyšší americký predstaviteľ tiež informoval, že Kaddáfí okamžite a bezpodmienečne povolil medzinárodným organizáciám vstup do krajiny. Podľa Bushovho vyjadrenia by mal Tripolis za svoje rozhodnutie profitovať z oveľa lepších vzájomných vzťahov s USA. Tiež dodal, že USA a Británia budú starostlivo sledovať, či Líbya naozaj splnila to, čo prisľúbila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.