V zámorí sa už špekuluje s pauzou v NHL, situáciu chce využiť vedenie znovuzaloženej WHA

Sportnet|22. dec 2003 o 00:00

S budúcoročným štrajkom v NHL a s prerušením súťaže resp. ročnou (?) pauzou už počíta každý. A každý sa na túto možnosť pripravuje. Európske kluby,

švédske, fínske, české, ruské, slovenské už presondovali záujem svojich krajanov z NHL, zvlášť ruské kluby potriasajú mešcami, majú totiž záujem nielen o krajanov. V zámorí sa však varí aj čosi iné.

Hmatateľné kontúry nadobúda znovuzrodenie zámorskej ligy World Hockey Association (WHA), ktorá bola v 70. rokoch konkurentom NHL.

Zámorská WHA vznikla ako konkurencia NHL v roku 1972 z iniciatívy Dennisa Murphyho a Garyho Davidsona, v prvom roku jej existencie to vyzeralo nádejne. WHA dostala z NHL sedemdesiat hráčov a zámorské médiá hovorili o frčke zaspatým snobom z NHL, ktorí fajčia tlsté cigary a pijú whisky, kým konkurencia robí serióznu prácu. Bobby Hull sa dal prehovoriť za jeden milión USD, takisto i "Mr. Hockey", slávny Gordie Howe, neodolal dolárovému magnetu a spolu so svojimi dvoma synmi hrával za tím WHA Houston Aeros a neskôr za New England Whalers. Tieto mená sú najvýraznejšími zápismi WHA 70. rokov. V pamätiach fanúšikov však ostali zapísané aj červené či modré puky alebo neortodoxný imidž korčúľ tímu New York Golden Blades (bielozlaté korčule)... A zapísané ostane aj to, že 17 - ročný Wayne Gretzky, ktorému predpisy NHL (hrať v nej môže len hráč, ktorý dovŕšil 18 rokov) nedovoľovali štart v NHL, začínal vo WHA v tíme Indianapolis Racers.

Záujem o WHA však už potom nestúpal, stagnoval, neskôr klesal, s NHL sa WHA predsa len nemohla porovnávať. Po siedmich rokoch existencie WHA zanikla, naopak, NHL "zhltla" štyri tímy z WHA, Winnipeg Jets, Minnesota North Stars, Québec Nordiques a Edmonton Oilers.

O znovuobnovenej lige informujú zámorské médiá, verejnosť sa s ňou môže zoznámiť prostredníctvom jej webstránky, liga má už svojich komisionárov, dve prihlásené mestá a ďalších záujemcov. A najnovšie už vraj aj "podpísaných" hráčov, čo je však zatiaľ nepotvrdený dohad.

WHA chce samozrejme participovať na predpokladanom prerušení NHL. Pričom bude platiť: čím dlhšie, tým lepšie. "Odhadujem, že prerušenie NHL potrvá osemnásť mesiacov až dva roky," myslí si Al Howell, jeden zo zakladateľov WHA.

Záujem hrať obnovenú WHA už prejavilo niekoľko známych mien z NHL, medzi nimi trebárs americký útočník Jeremy Roenick. "Rozprával som sa o tom s Brettom Hullom a niekoľkými ďalšími hokejistami," povedal Jeremy Roenick pre denník Philadelphia Inquirer.

Pár ďalších známych amerických hokejových mien sa vraj rozhoduje, či pôjde hrať do Nemecka alebo posilní základ WHA. "Záujem hokejistov a lepšej kvality bude závislý aj od toho, kde sa bude hrať. Ak WHA bude aspoň v ôsmich či desiatich mestách, určite sa budem snažiť v jednom z nich zakotviť aj ja a pomôcť tak novej súťaži," tvrdí Roenick.

Koncesiu pre WHA zatiaľ majú potvrdenú Phoenix a Minnesota, teda mestá, kde sa hrá NHL. Vo Phoenixe pôsobia Coyotes, v Minnesote Wild, nie je pritom vylúčené, že WHA pôjde po celých tímoch. Záujem o účasť vo WHA už prejavili aj kanadské mestá Québec, Winnipeg a Hamilton a Jacksonville, ako i americké Los Angeles, Birmingham, Cincinatti a Kansas City.

WHA už má svoje vlastné internetové stránky (http://www.worldhockeyassociation.net/), jej vedenie zháňa sponzorov a dúfa, že v čase prerušenia NHL ich prejde ku nej dosť. Hlavným komisionárom WHA je slávny Bobby Hull, otec Bretta Hulla, aj preto sa čaká, že syn, útočník Detroit Red Wings, by mal podporiť aktivitu otca.

Zakladatelia WHA počítajú aj s podporou Európy a jej ekonomickým potenciálom. Fanúšikovia budú môcť hlasovať, v ktorom európskom meste či mestách by chceli zažívať zápasy WHA resp. v ktorých by mohol sídliť účastník WHA. Zo Slovenskom sa zatiaľ nepočíta, v hypotetickom zozname je však napríklad Praha.

V novovznikajúcej súťaži by mal účinkovať aj jeden ruský klub, jeho domovským stánkom by však mala byť niektorá z kanadských hál - v tíme však budú iba ruskí hokejisti. "Chceme vytvoriť tím z ruských hráčov, ktorý bude hrať v Kanade. Ruské kluby už dávno chodili na turnaje a prípravné zápasy do Severnej Ameriky, ruská hokejová škola v Kanade stále láka. Už sme aj našli mesto, ktoré mužstvo prichýli. Jeho meno však ešte nemôžem prezradiť. Chceme do tímu pozvať ruských hráčov z NHL, ktorí budú v čase budúcoročného predpokladaného štrajku bez práce. Chceme úzko spolupracovať s Ruskou hokejovou federáciou," povedal Allan Howell.

WHA plánuje začať ligu s dvanástimi účastníkmi, rozširovanie nevylučuje. Každý z nich by mal odohrať po 50 zápasov. Jedným zo základných pravidiel bude strop pre klubový rozpočet, pričom na hráčske platy by vraj malo pripadnúť len zhruba 10 miliónov USD.

A práve sa dostávame k najväčšiemu problému projektu WHA. Vyše 10 miliónov zarába vo Washingtone Jaromír Jágr sám, ďalší hráči si delia ďalších 40 miliónov USD a to Washington z hľadiska financovania hráčov nepatrí v NHL ku tým najštedrejším. Zaostáva za Coloradom, Detroitom a samozrejme, klubom New York Rangers...

Samozrejme, že "pauzu" si budú musieť dať aj kluby NHL, chceme však naznačiť, že hráči sú navyknutí na istý príjem. Je pravdepodobnejšie, že Jágr zakotví v Rusku, kde mu niektorý z bohatých klubov ponúkne príjem porovnateľný s príjmom v NHL, ruská metalurgia či naftársky priemysel potrebné financie dokážu vyprodukovať...

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»V zámorí sa už špekuluje s pauzou v NHL, situáciu chce využiť vedenie znovuzaloženej WHA