Podľa riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Jána Packu sa ochrana odvíja nielen od situácie doma, ale aj v zahraničí. "Denne je v pohybe zhruba dvesto ľudí," hovorí.
Ide o komplexnú ochranu - dopravnú, pyrotechnickú, hygienickú, ide aj o logistiku, operatívu a objektovú ochranu. Rozdiely medzi strážením Národnej rady, Úradu vlády a Prezidentského paláca sú pritom minimálne. Packa: "Povedal by som, že v zásade nie sú. V základnej úrovni je to zabezpečené na rovnakej úrovni - kamerovým systémom, infrasystémom, alebo inými funkčnými prostriedkami."
Rovnaké sú aj pravidlá pohybu po objektoch. Pri vstupe do budovy sa musí každý návštevník podrobiť prehliadke a prejsť detektorom kovu. Vo všetkých troch budovách sú pri vchode aspoň dvaja strážcovia, v Národnej rade sú ďalší pri schodisku a vedľa dverí, vedúcich do pléna. Úrad vlády a Prezidentský palác sú navyše chránené vysokým plotom. Všetky objekty monitoruje mnoho kamier.
Národnú radu stráži najviac ľudí, zvyčajne je ich dvadsať, vo výnimočných prípadoch, ako sú demonštrácie, až dvesto.
Lokalita Národnej rady je riziková
Lokalita, v ktorej stojí budova Národnej rady, je z pohľadu rizika teroristického útoku nevhodná. Packa: "Ja by som bol schopný tú budovu ohradiť a bolo by to opodstatnené. Je tam verejne prístupná komunikácia a k parlamentu sa dostane ktokoľvek."
Ak by sa pokúsil o akciu šialenec, môže tak urobiť bez šance na odhalenie: "Keď sa rozhodne, že sa tam odpáli, tak sa aj odpáli. A v tomto je objekt parlamentu nešťastný, lebo príde rovno na vrátnicu."
Preto tam býva v čase demonštrácií, ak je to potrebné, aj dvesto mužov. Policajti majú toho na sebe dosť: "Základom je zbraň, vysielačka, putá a slzotvorný plyn. Zbrane máme CZ - 75, vysielačky Motoroly."
Autor: th
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.