verejného činiteľa pre nelegálne odpočúvanie denníka SME, sa nemajú zle. Denníku SME sa podarilo vypátrať, že obidvaja bývajú v centre mesta - jeden vo veľkom byte a druhý v luxusnej vile pod vládnym hotelom Bôrik.
Kožela bol v ŠtB a vo všetkých SIS
Inžinier Ľuboš Kožela (46) začal svoju kariéru v ŠtB. V roku 1993 ho Vladimír Mitro prijal do novovzniknutej SIS. V službe zostal aj za šéfovania Ivana Lexu a neskôr aj za Mitra. Dlhé roky pracoval ako šéf odpočúvania. Keď sa prevalila aféra s nelegálnym odpočúvaním, odišiel na vlastnú žiadosť. Podľa informácií SME v súčasnosti pracuje pre veľkú finančnú skupinu.
Koželu minulý rok pristihla iná zložka SIS na neohlásenej služobnej návšteve v Moskve. Dodnes nie je známe, čo tam robil. Riaditeľ SIS Pittner povedal, že dá všetko prešetriť, výsledky však nezverejnil.
Kožela podľa zdrojov SME vlastní niekoľko nehnuteľností v Bratislave. V súčasnosti sa zdržiava v byte na Jakubovom námestí v centre mesta spolu so svojou priateľkou. Na adrese, ktorú uvádza ako trvalý pobyt na Dlhých dieloch na Ulici Ľudovíta Fullu, sa už niekoľko rokov nezdržuje.
Lietavovu vilu strážia kamery
Druhý obvinený Ľuboš Lietava (48) pracoval v SIS podobne ako Kožela ešte za čias Ivana Lexu. Koželovi robil na odpočúvacom útvare zástupcu. Po jeho odchode sa stal šéfom útvaru. Mitro ho vslužbe, tak ako Koželu, ponechal aj v roku 1998.
Urobil tak aj preto, lebo práve Lietava mal byť ten, kto zo služby vyniesol známu nahrávku Lexu s Hudekom, v ktorej Lexa vulgárnymi slovami vyzýval Hudeka, aby odvolal nepohodlných vyšetrovateľov únosu mladého Kováča.
Lietava dnes býva pravdepodobne aj so svojím bratom Miroslavom vo vile pod vládnym hotelom Bôrik na Malej ulici. Vilu stráži niekoľko bezpečnostných kamier. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností má vila troch vlastníkov - Ľuboša Lietavu a jeho manželku a Miroslava Lietavu.
Vo výpise sa píše, že na pozemku je zastavaných 49 štvorcových metrov a 181 štvorcových metrov tvoria záhrady. Vila však na prvý pohľad stojí na väčšej ploche ako je 49 štvorcových metrov. Podľa výpisu z katastra má Lietava 51 rokov, podľa informácií SME 48.
Spolupracovali aj v biznise?
Nesprávne údaje sú však v rôznych evidenciách u príslušníkov SIS bežné. V čase našej návštevy stálo pred vilou luxusné BMW. Lietava bol šéfom odpočúvania SIS až do dňa, keď hlavná vojenská prokuratúra oznámila, že ho aj s Koželom a ďalším pracovníkom technickej sekcie obvinila zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Podľa prokurátorov totiž všetci traja vedeli, že systém má nedostatky, je deravý, ale nič proti tomu neurobili.
Na nelegálne odpočúvanie slúžila v SIS tzv. čierna skrinka. Práve Lietava mal byť ten, čo ju na Slovensko doviezol z Izraela. Do Tel Avivu totiž Lietava podľa zdrojov SME lietal často. Celý odpočúvací systém dodala do SIS izraelská firma Verint. Teraz by však už obvinení siskári nemali lietať nikam. Prokurátori im po ich obvinení zakázali cestovať do zahraničia.
Výhradným zástupcom firmy Verint na Slovensku je firma Sigin. Predsedom predstavenstva a dozornej rady je Ondrej Kamas. Členom dozornej rady je lekár Ján Goljer. Obidvaja figurujú spolu aj v súkromnom zdravotnom stredisku v Bratislave, s tým rozdielom, že Goljer je predsedom predstavenstva. A práve v ďalšej Goljerovej firme figurovala do roku 1994 istá Koželová.
Podľa informácií SME súkromné zdravotné stredisko navštevujú pravidelne príslušníci SIS. To, či o nelegálnom odpočúvaní vedel aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro a či ho obvinení siskári aj priamo vykonávali, ukáže až ďalšie vyšetrovanie vojenskej prokuratúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.