londýnskeho letiska 12 slovenských občanov.
Stanislav Šaling zo spoločnosti SkyEurope Airlines potvrdil, že spoločnosť musela vrátených pasažierov prepraviť naspäť. "Budeme trvať na tom, aby si uhradili aj spiatočnú cestu," povedal. Nepotvrdil ani nevyvrátil, či išlo o Rómov.
Slovenské ministerstvo zahraničia už o vyhostení našich občanov vie. Z britskej strany zatiaľ nedostalo žiadnu informáciu, že by sa voči Slovensku chystali akékoľvek protiopatrenia.
Británia pred zrušením vízovej povinnosti sprísnila imigračnú politiku. Prax je podľa Stanislava Šalinga teraz taká, že v Británii po vystúpení z lietadla nasleduje pasová kontrola, za ňou čakajú pasažierov imigrační úradníci. Ak úradník usúdi, že niekto má iný ako turistický alebo obchodný úmysel, nepustia ho do Británie. "Zavolajú ďalšieho imigračného úradníka, ktorý vezme pasažiera naspäť do tranzitu," hovorí Šaling. Potom sa ho snažia posadiť do prvého lietadla toho istého prepravcu a vrátiť ho tam, odkiaľ priletel.
Hovorca vicepremiéra Pála Csákyho Martin Urmanič povedal, že migráciu Rómov neočakávali, lebo na to "neexistuje absolútne žiadny dôvod".
Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga upozorňuje, že pravdepodobnosť získania azylu "je mizivá", lebo Británia považuje Slovensko za bezpečnú krajinu. Naši občania by sa preto mali vyhnúť cestovaniu zo špekulatívnych dôvodov.
Britské zákony už neumožňujú podať odvolanie proti vyhosteniu ešte na území Veľkej Británie, ale už len zo Slovenska. To je zásadná zmena oproti minulosti, keď žiadatelia o azyl aj po zamietnutí žiadosti zostávali na britskom území a mali nárok na sociálne dávky.
Veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Rick Todd považuje prípad za dobrú ukážku toho, že zrušenie vízového režimu neznamená zrušenie imigračnej kontroly, ktorá "funguje dobre".
Klára Orgovánová, splnomocnenkyňa vlády pre rómsku menšinu, hovorí, že získanie azylu nie je vždy pravou príčinou odchodu Rómov. Často podľa nej ide aj o "krátkodobú stratégiu, ako prežiť, počas azylovej procedúry majú kde bývať, vrátia sa na Slovensko s peniazmi, niektorí to teda robia aj opakovane". Príčinou sú zhoršujúce sa sociálne podmienky.
To však už pre Britániu neplatí, lebo po sprísnení imigračných zákonov sa už neúspešný žiadateľ o azyl musí ihneď vrátiť domov.
Slovenskí Rómovia začali v poslednom čase odchádzať aj do Čiech. Česká vláda si preto dala urobiť prieskum o sociálnych podmienkach Rómov na Slovensku. "Výpovede ľudí ukázali, že ich sociálne pomery sa tak zhoršili, že cítia potrebu hľadať iné lepšie podmienky pre seba a svoju rodinu," povedala Orgovánová.
Vicepremiér Pál Csáky pripravuje po dohode s českým partnerom Petrom Marešom informačnú kampaň, ktorá má ľudí upozorniť na riziká zneužívania azylovej politiky. Informačná kampaň by podľa Orgovánovej mala hovoriť aj o tom, že azylová procedúra sa sprísnila a nič sa v nej nedá získať.
Dôležité je však Rómov na Slovensku stabilizovať, dať im víziu lepšej budúcnosti. Rómovia už dnes podľa Orgovánovej migrujú po celom Slovensku, aby našli lepšie podmienky, odchádzajú k príbuzným do obcí, kde sa pre Rómov postavili byty.
Autor: rf, rp, haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.