tranzitu kamiónov cez rakúske územie, ktorý Viedeň považuje za nedostatočný. Od 1. januára 2004 totiž nemali cez alpskú krajinu prechádzať nákladné vozidlá obzvlášť znečisťujúce životné prostredie s výnimkou gréckych vozidiel.
O škodlivosti vozidiel sa však bude naďalej rozhodovať podľa takzvaného systému ekologických bodov. Ekologické bodovanie kamiónov prechádzajúcich cez Rakúsko zostáva v platnosti až do vypracovania nových pravidiel únie, najviac však nasledujúce tri roky, teda do konca roku 2006. Keďže však milión z 1,6 milióna nákladných vozidiel bude spod uplatňovania tohto systému oslobodených, tranzitná doprava dostane prakticky totálne zelenú.
Keďže 12-ročná dohoda o tranzitnej doprave medzi alpskou republikou a Európskou úniou vyprší koncom roka 2003, Rakúsko mieni v budúcnosti aplikovať v tejto oblasti vnútroštátne opatrenia. Pôjde o sprísnenie kontrol kamiónov a zákaz ich premávky v nočných hodinách, a to nielen na území jednej spolkovej krajiny.
Expert rakúskej pobočky ekologickej organizácie Greenpeace Erwin Mayer označil za "spoluvinníka" včerajšej porážky v Bruseli viedenskú spolkovú vládu. Zároveň zdôraznil, že rozšírenie železničnej siete by malo mať absolútnu prioritu pred cestnou infraštruktúrou. Greenpeace odporúča zákazy nočnej premávky kamiónov, predbiehania na tranzitných komunikáciách, ako aj zníženie hornej hranice znečistenia ovzdušia pod hrozbou totálneho zákazu jazdenia pri ich prekročení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.