Ani po ďalšom kole slovensko
Problémom je podľa neho hlavne to, že časť slovenských viníc z 908-hektárových výmer sa už dlhšie neobrába a sú zanedbané. A práve Maďarsko odmieta vo svojich metodikách, aby boli takéto vinice zapísané do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Potom môže podľa Doboša dôjsť aj k tomu, že slovenské požiadavky sa budú musieť upraviť. Zároveň ale dodal, že SR stále trvá až na uznaní 908 ha.
Významným faktom pre úspech Slovenska v ďalších rokovaniach je aspoň to, že celá požadovaná výmera tokajských viníc už bola zapísaná do celoslovenského registra viníc. Tie vinice, ktoré tam zaradené nebudú, sa už totiž po vstupe do Európskej únie nebudú môcť využívať na trhovú produkciu hrozna.
"Registrácia všetkých požadovaných 908 ha je už hotová na 100 %. Aj plochy patriace neznámym vlastníkom sme zaregistrovali na tamojšie obce," informoval Doboš. Ďalší priebeh rokovaní o Tokaji má podľa Doboša smerovať k tomu, aby sa už do záveru marca budúceho roka dostal finálny návrh dohody na stôl ministrov poľnohospodárstva oboch krajín. Obidva štáty chcú pritom tento problém uzavrieť najneskôr do mája 2004, kedy vstupujú do EÚ. Podľa Doboša by do tohto termínu mali byť hotové aspoň základné rámce dohody a o podrobnejších detailoch je možne rokovať aj po začlenení do únie.
Prvých 570 ha slovenských tokajských viníc v katastroch troch obcí Viničky, Malá Tŕňa a Slovenské Nové Mesto bolo pritom Maďarsko ochotné uznať už v januári tohto roka. Odvtedy sa významnejší posun nedosiahol. Maďarsko má na vývoz tokajských vín do krajín únie exkluzivitu už dlhší čas a takýchto viníc má až 5 000 ha.
Konateľ najväčšieho výrobcu slovenských tokajských vín firmy Galafruit & Company Pavel Echtimov už dávnejšie upozornil, že nedoriešenie uznania slovenských plôch brzdí rozvoj pestovania viniča. Ich firma síce vlastní až okolo 600 ha slovenských tokajských viníc, ale reálne z toho obhospodarujú iba 280 ha a pokiaľ nebudú rokovania dokončené, obáva sa investovania do ostatných nevyužívaných plôch. Galafruit & Company svojou ročnou výrobou tokajských vín v objeme zhruba 1 000 hl pokrýva asi polovicu celoslovenskej produkcie. Podľa Echtimova v celej slovenskej tokajskej oblasti sa reálne obhospodaruje len asi 500 ha viníc a vývozy sú realizované len vo veľmi malých objemoch do susednej Českej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.