vzťahuje prísne informačné embargo, je podľa neoficiálnych informácií jednou z indícií aj vydanie denníka SME a zoznam slovenských nemocníc.
Špeciálna jednotka zadržala 4. decembra v Durbane deväť Brazílčanov a dvoch občanov Izraela v pooperačnom stave. Všetci krátko predtým v durbanskej súkromnej nemocnici St. Augustine's darovali obličku.
"Na všetky vyoperované orgány v tejto chvíli čakajú konkrétni pacienti v Spojených štátoch amerických," oznámil kapitán A. Helberg zo špeciálnej jednotky. Všetci zadržaní darcovia skončili vo väzení. Dvoch odvtedy prepustili na kauciu a vzápätí vyhostili z Juhoafrickej republiky.
Všetci darcovia podľa Helberga doma v Brazílii a v Izraeli odpovedali na jednoduchý novinový inzerát, ktorý za darovanie obličky sľuboval 10-tisíc amerických dolárov. Do JAR ich podľa policajných informácií dopravil medzinárodný syndikát, ktorý v oboch krajinách pre potenciálnych darcov zabezpečil komplexné lekárske prehliadky. Jeho juhoafrická pobočka v Durbane zas zorganizovala chirurgické operácie.
Juhoafrická polícia (SAPS) v tejto súvislosti podľa neoficiálneho zdroja o dva dni neskôr v durbanskom hoteli Blue Waters zadržala aj dosiaľ neidentifikovaného Juhoafričana, ktorý mal dohliadať na priebeh transplantácií a nelegálny vývoz ľudských orgánov do Spojených štátov.
"V jeho batožine sa okrem zdravotnej dokumentácie darcov z Brazílie a Izraela objavilo aj vydanie slovenského denníka SME z 19. septembra, telefónny zoznam mesta Bratislava a databáza slovenských nemocníc," tvrdí nemenovaný zdroj zo SAPS. Denník v ten deň žiadny článok o transplantáciách či obchode s ľudskými orgánmi neuverejnil.
Zadržaný Juhoafričan je vo vyšetrovacej väzbe. "SAPS ho bude stíhať len v súvislosti s uskutočnenými operáciami. Má však podozrenie, že ďalšou destináciou pre syndikát by mohlo byť Slovensko," dodáva zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.
Syndikát podľa kapitána Helberga zo SAPS v Durbane pôsobí asi rok. Za ten čas mal v troch miestnych nemocniciach zorganizovať vyše 70 transplantácií ľudských orgánov. "K najžiadanejším patria obličky a pokožka," spresňuje Helberg.
Syndikát na rozdiel od mnohých iných darcom orgánov naozaj platí. "Oveľa menej ako pôvodne sľubuje," posťažoval sa juhoafrickému denníku The Star jeden z dvoch vyhostených darcov Izraelčan Agania Robel (49). Veľkú časť zo sľubovanej sumy tvoria náklady na cestu do JAR, na pobyt a samotnú operáciu. Syndikát podľa SAPS získané obličky americkým pacientom predáva po 120- až 180-tisíc dolárov za kus. Darcov vraj hľadá "v krajinách so zúfalou sociálnou situáciou".
Do JAR darcov podľa hovorkyne SAPS Mary Martinsovej-Engelbrechtovej dovážajú vďaka kvalite tunajších transplantácií. Médiá v tejto súvislosti pripomínajú, že vôbec prvú transplantáciu srdca v roku 1967 uskutočnil juhoafrický kardiológ Christian Barnard.
Juhoafrickí právnici potenciálnych darcov zo zahraničia varujú pred neplánovanými následkami. "Obchod s ľudskými orgánmi je v JAR nelegálny," vysvetľuje durbanská advokátka Sarah Pugsleyová, "predajcovi hrozí rovnaký trest ako priekupníkovi".
Trestu sa podľa nej dá vyhnúť len písomným vyhlásením o transplantácii bez finančnej náhrady. Tým sa však darca vzdáva akejkoľvek odmeny. K nákladom vraj treba pripočítať aj kauciu, ktorá stojí cudzincov najmenej 2400 amerických dolárov.
Varovanie pripája aj nemenovaný zdroj zo SAPS: "Nie je vylúčené, že inzeráty s finančnou kompenzáciou za obličku sa čoskoro objavia v denníku SME alebo v iných slovenských médiách."
Syndikát už podľa zdroja možno na Slovensku kontaktuje individuálnych lekárov. Je kuriózne, že durbanská polícia slovenský denník SME identifikovala podľa 18 mesiacov starého prípadu zadržania a vyhostenia bývalého šéfa SIS Ivana Lexu z JAR.
Autor: Roman LIPTÁK, Durban
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.