na 19 percent, prebehne zrejme rýchlo a bude podobné tomu tohtoročnému.
Podľa vzoru z posledného januára zmenia obchodníci cenovky už v prvých hodinách a dňoch roka. Jedine tovar v skladoch, nakúpený ešte za staré ceny, budú viacerí dopredávať za pôvodné ceny.
Na začiatku tohto roka vyčíslili štatisti zdraženie na 5,3 percenta. Niektoré tovary, ako napríklad cigarety, zdraželi už na konci predchádzajúceho roka. Pri iných komoditách sa zasa zdraženie o niečo oneskorilo, pretože obchodníci čakali, ako stúpnu ich náklady a až potom to premietli do vlastných cien. Nasledujúce zdraženie by mohlo byť podľa niektorých analytikov nižšie. Napríklad UniBanka predpovedá 4-percentný rast. Podľa Slovenskej sporiteľne by mohli ceny stúpnuť až o päť percent. "Januárové zvýšenia regulovaných cien by bez vplyvu zjednotenia sadzieb DPH mali prispieť k rastu 3,4-percentuálnymi bodmi. No dosah zjednotenia sadzieb DPH je opäť neistý," povedal Juraj Kotian zo sporiteľne.
Najviac stúpnu opäť náklady na bývanie. "Odhadujeme, že o 8,1 percenta. Výraznejší rast predpokladáme aj pri potravinách - o 5,4 percenta, zdravotníctva - o 5,3 a školstva - o 4,1 percenta," povedal Ľubomír Koršňák z UniBanky.
Obchodníci väčšinou potvrdzujú očakávania analytikov, no presnú stratégiu preceňovania nechcú prezradiť vzhľadom na konkurenčný boj. "Nemáme ešte uzavreté všetky obchody s našimi dodávateľmi a je možné, že v priebehu prvých mesiacov roku 2004 ešte niektorí z nich ceny zdvihnú," povedal šéf Coop Jednoty Adrián Ďurček. Drahšie ako o päť percent by sa mohol predávať napríklad cukor alebo potraviny s krátkou záručnou lehotou.
Po januárovom šoku sa ceny majú znova upokojiť, tak ako tomu bolo aj tento rok. "Predpokladáme pokles medzimesačnej inflácie na 0,8 percenta vo februári a 0,4 percenta v marci," povedal Koršňák. (bro, im)
HOTELY
Januárové zvýšenie dane z pridanej hodnoty a energetických vstupov premietnu prevádzkovatelia hotelov aj do cenníkov ubytovacích služieb. Izby budú v novom roku drahšie zhruba o desať percent. "Cena štandardnej izby 1400 korún sa zvýši o sto korún," avizuje marketingová pracovníčka hotela Barónka v Bratislave. Menej výrazné zdraženie by mali pocítiť návštevníci horských hotelov. "Ubytovanie pôjde hore maximálne o päť percent a to až niekedy v druhom štvrťroku," hovorí prevádzkar hotela Energetik vo Vysokých Tatrách Miroslav Talár. Vyšší nárast cien si podľa neho horské hotely nemôžu dovoliť pre veľkú konkurenciu.
Hotelieri upravia o vyššie náklady aj cenník jedálneho lístka. Za plnú penziu tak zaplatia zákazníci hotela minimálne o päť percent navyše. "Raňajky, obed a večera vyjde hosťa v súčasnosti dokopy 520 korún," hovorí recepčná hotela Sergio v Piešťanoch. V januári zaplatí zákazník zhruba o tridsať korún viac.
Hotely sa však reakcie ľudí na novoročné zdraženie neboja a tvrdia, že ich navštevujú hlavne solventní klienti.
REŠTAURÁCIE
Oslovení majitelia reštaurácií sa nechystajú znížiť svoju obchodnú maržu a päťpercentný nárast DPH a drahšiu energiu premietnu do cien. Nové ceny budú meniť v priebehu celého mesiaca, v závislosti od cien stavu zásob a dodávateľských cien. "Predpokladám, že zákazníci budú u nás jesť drahšie zhruba o desať percent," hovorí Rastislav Palutka, majiteľ Hokej klubu v Žiline, kde dnes hlavné jedlo stojí zhruba 120 korún.
Nové ceny v jedálnych lístkoch plánujú aj podnikatelia v Bratislave. "Ceny zdvihneme minimálne o päť percent. Nebojíme sa však, že by k nám ľudia prestali chodiť, pretože varíme lacno," tvrdí prevádzkar bratislavskej reštaurácie Umelka.
Preceňovanie chystajú aj niektoré exkluzívne reštaurácie, a to napriek možnosti úbytku zákazníkov. "Porcie budú od januára drahšie, a tak predpokladáme, že nás ľudia budú navštevovať menej ako doteraz, kým si na drahšie ceny zvyknú," povedal Patrik Mišo z reštaurácie Hacienda Mexicana v Bratislave.
Cena alkoholu sa pravdepodobne meniť nebude, hoci od januára bude podliehať o percento nižšej dani.
POTRAVINY
Zdraženie potravín nebude podľa obchodných reťazcov také dramatické, ako ľudia očakávajú. Medzi jednotlivými hypermarketmi totiž panuje veľký boj o zákazníka, a tak sa budú snažiť ceny udržať čo najnižšie a výrobky predávať s čo možno najnižšou maržou. Potraviny by tak mali byť od prvého januára drahšie iba o navýšenie dane z pridanej hodnoty - päť percent. "Väčšina potravín zdražie iba o túto hodnotu," povedal predseda predstavenstva Coop Jednota Adrián Ďurček.
Podľa neho budú hypermarkety v novom roku udržiavať nízku cenu potravín a snažiť sa spolupracovať hlavne s takými dodávateľmi, ktorí tovar nebudú ponúkať drahšie ako tento rok. V prípade niektorých komodít však cena môže vzrásť aj vyššie. Drahšie ako o päť percent by sa tak mohol predávať napríklad cukor alebo potraviny s krátkou záručnou lehotou. Obchodné reťazce priznávajú, že na ich cenovú politiku vplýva viac kúpyschopnosť ľudí ako zdraženie energií či nárast dane. "Ceny preto budeme aj naďalej udržiavať na najnižšej úrovni na trhu," tvrdí hovorca Kauflandu Michael Šperl.
KNIHY
Zjednotenie dane z pridanej hodnoty a drahšie energie by napokon nemuseli pocítiť čitatelia kníh.
Niektoré vydavateľstvá sa rozhodli, že knihy zdražovať nebudú a radšej budú podnikať s nižšou obchodnou maržou.
"Trh s knihami momentálne stagnuje, nemôžeme si dovoliť zvýšiť cenu, pretože by si ich ľudia kupovali ešte zriedkavejšie ako dnes," myslí si riaditeľ odbytu najväčšieho vydavateľstva na Slovensku Ikar Juraj Vavro.
Sú aj vydavateľstvá, ktoré daňovú reformu podporujú a zvýšenie dane nepokladajú za problém. "Nejakých pár korún navyše nás určite nezabije. Pravda však je, že budeme podnikať s nižším ziskom," hovorí Koloman Kertész z vydavateľstva L.C.A., ktoré taktiež ceny ponecháva na súčasnej úrovni.
Cenu kníh môžu zvýšiť tí predajcovia, ktorí tak nespravili tento rok, keď sa zvyšovala spodná sadzba DPH. "Zdraženie bude iba mierne, zatiaľ iba premýšľam, o koľko korún presne," hovorí majiteľ kníhkupectva vo Zvolene Dušan Leštách.
Ako zdražejú potraviny
výrobok cena v roku 2003 cena v roku 2004*
chlieb 25 Sk 26,30 Sk
maslo 18,90 Sk 20 Sk
mlieko 20 Sk 21 Sk
liter oleja 50 Sk 52,50 Sk
kilo zemiakov 18 Sk 19 Sk
cestoviny 30 Sk 31,50 Sk
pol kila eidamu 90 Sk 94,50 Sk
kilo ryže 23 Sk 24,20 Sk
kilo banánov 35 Sk 36,80 Sk
*ide o približný odhad ceny
Autor: im
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.