Zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo juhovýchod Iránu, si s najväčšou pravdepodobnosťou vyžiadalo najmenej 20
Rôzne zdroje doteraz odhadovali rôzny počet obetí na životoch - od 5000 až po 70-tisíc. OSN medzitým oznámila, že pátranie po osobách, ktoré mohli prežiť pod troskami, sa pravdepodobne skončí a nie je potrebné vysielať do Iránu ďalšie záchranné tímy. Hovorca OSN v Ženeve vysvetlil, že v hľadaní živých ľudí pod troskami budú pokračovať tímy, ktoré boli doposiaľ vyslané na miesto nešťastia, ale podľa jeho slov už nie je prakticky žiadna šanca, že sa podarí po včerajšku v ruinách nájsť živého človeka. "Iba ak by sa stal zázrak," povedal hovorca.
Odborníci tvrdia, že ľudia nachádzajúci sa pod troskami, ktorí majú dostatok vzduchu, môžu prežiť približne 72 hodín, aj keď sa už vyskytli aj zriedkavé prípady, keď obete podobných pohrôm prežili aj dlhšiu dobu.
* * *
Bam (TASR) - Z väznice v iránskom meste Bam, ktoré zasiahlo v piatok silné zemetrasenie, ušlo asi 600 väzňov. Časť budovy nápravnovýchovného zariadenia sa pri otrasoch zrútila, pričom bol usmrtený neupresnený počet väzňov. Mnohí z tých, ktorí prírodnú katastrofu prežili, z väznice ušli. Do mesta Bam a okolia vláda vyslala 7000 policajtov, ktorí sa zapoja do záchranných akcií.
* * *
Bratislava (TASR) - Tridsaťpäťčlenný tím slovenských záchranárov so 16 psami vycvičenými na vyhľadávanie zavalených osôb odcestoval v sobotu o 17.20 h h z bratislavského letiska Milana Rastislava Štefánika do iránskeho Kermanu. O vyslaní záchranárskeho modulu Ministerstva vnútra SR (MV SR) rozhodol šéf rezortu Vladimír Palko na základe výzvy Iránu o poskytnutie humanitárnej pomoci. Slovenskí záchranári budú podľa ministra pôsobiť v postihnutej oblasti pod velením iránskej strany najmenej sedem dní. "Zostanú však dovtedy, dokedy to bude potrebné," poznamenal.
Podľa hovorkyne Hasičského a záchranného zboru Aleny Bučekovej je modul vybavený na 14 dní. Na vybavenie záchranárov vyčlenil rezort vnútra päť miliónov korún. Záchranársky modul MV SR je zložený z 24 záchranárov vrátane veliteľa a zástupcu veliteľa modulu, 12 záchranárov - hasičov, šiestich psovodov so psami, styčného dôstojníka, spojára, dokumentaristu a lekára. Veliteľom záchranárskeho modulu pre Irán je Emil Gažo z odboru riadenia odborných služieb Prezídia HaZZ, jeho zástupcom je Ján Himpán. Pri vyhľadávaní zavalených osôb použijú záchranári okrem psov aj špeciálne kamery. Podmienky v Iráne budú podľa Palka horšie ako pri ničivom zemetrasení v Turecku.
"Miestne úrady majú evidentne menšie technické možnosti čeliť takýmto situáciám," myslí si. Pred odletom modulu preto riešil otázku, či nevyslať so záchranármi aj špeciálnu automobilovú techniku, aby záchranári neboli pri presune na nikoho odkázaní. Keďže SR nedisponuje lietadlom, ktoré by dokázalo takúto techniku previesť, záchranári do postihnutej oblasti odleteli bez áut.
O vyslaní záchranárskeho modulu informoval Palko predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, keďže na vyslanie humanitárnej pomoci do zahraničia je potrebný súhlas vlády. Kabinet vyslanie modulu odobril. Záchranársky modul pre zahraničie, ktorý sa používa pri lokalizácii a likvidačných prácach pri mimoriadnych udalostiach, vznikol v roku 2001 nariadením MV SR. Modul sa musí zorganizovať do 12 hodín od momentu, ako minister vnútra vydá rozkaz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.