Iráne zostanú. Zásoby majú na desať dní, zatiaľ vytiahli 21 mŕtvych a ani jedno živé telo.
"Osemdesiat percent mesta je v ruinách," povedal včera v telefonickom rozhovore s bratislavským operačným strediskom veliteľ 35 členného záchranného modulu Emil Gažo. "Ľudia spia na chodníkoch, ktoré sú posiate mŕtvolami. Ľudia sa zakrývajú kobercami, dekami, niektorí majú stany. Prišli o všetko, zapojiť ich do vyhrabávania je dosť zložité." Ľudia sú však podľa Gaža vďační.
Domy v Bame sú z hlinených tehál, obyvatelia boli pri zemetrasení pochovaní zaživa: "Tí, ktorí neboli priamo zavalení, sa pravdepodobne podusili," povedal Gažo o tom, či vytiahnu ešte niekoho živého. "Šanca na záchranu živých je minimálna."
V Bame sú záchranári z 22 štátov. Naši začínajú pracovať ráno o šiestej. Niekedy im trvá aj viac ako hodinu, kým sa dostanú na miesto, na ktorom majú zasahovať.
Psychicky sú na tom záchranári vraj dobre, keďže sú profesionáli: "Stresové situácie sa môžu psychicky prejaviť po určitom čase, napríklad po príchode do vlasti," povedal Gažo.
Lekár nášho tímu František Čelko povedal, že hrozí aj riziko infekcie: "Sú tu veľké teplotné výkyvy cez deň a v noci, k tomu nedostatok vody." Naši záchranári sú však očkovaní. Jediný problém majú s veľkým prachom, hrozí zápal spojiviek, zvýšené horúčky: "Máme však dosť liekov, pokiaľ ide o dýchacie cesty, máme chirurgické rúška."
Záchranári hovoria, že k práci nepotrebujú nič. Hodila by sa im však termokamera. Jediný tím, u ktorého ju videli, boli Briti. Záchranári majú so sebou 16 psov, ktoré sú vraj už unavené. "Dosť ťažko sa vysvetľuje miestnym, že pes si potrebuje oddýchnuť, napiť sa. Dnes tu bolo až 25 stupňov." Psi sú zatiaľ zdravé.
V pondelok bol našich záchranárov pozrieť aj slovenský veľvyslanec v Iráne, dnes bol v Bame iránsky prezident. "Veľvyslanec bol prekvapený tým, ako rýchlo sme sa sem dostali a že naša vláda promptne zareagovala," dodal Gažo.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.