práce na výstavbe v roku 1989 úplne zastavilo. Keďže nedokončilo ani stupeň Dunakility, v roku 1991 ČSFR pristúpila k tzv. variante C, čiže prehradeniu Dunaja pri Čunove, čo nebolo zmluvne podchytené. V roku 1992 Maďarsko oznámenilo skončenie platnosti zmluvy.
Slovenská strana variant "C" považovala z hľadiska funkčnosti diela v Gabčíkove za vynútený, aby sa mohla zachovať "podstata" Gabčíkova. Vodný stupeň Čunovo dokončilo Slovensko v roku 1996, vtedy však už bol spor medzi Slovenskom a Maďarskom na súde v Haagu.
V septembri 1997 haagsky Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že zmluva z roku 1977 medzi Maďarskom a Československom o výstavbe vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros naďalej platí a Maďarsko nebolo oprávnené prerušiť a neskôr odstúpiť od prác na svojej časti diela.
V otázke, či vtedajšia ČSFR bola oprávnená v roku 1991 sama realizovať variant "C" súdny dvor rozhodol, že ČSFR mala právo urobiť prípravné práce, ale nemala právo jednostranne variant uviesť do prevádzky.
Podľa vtedajších komentárov odborníkov na medzinárodné právo išlo o šalamúnske rozhodnutie, ktoré síce dalo za pravdu Slovensku, ale prinútilo strany rokovať ako zabezpečiť realizáciu zmluvy z roku 1977. K verdiktu súdu, ktorý by dal úplne za pravdu Slovensku aj v prípade variantu "C" chýbali tri hlasy (hlasovalo 15 sudcov). Slovensko sa teraz snaží vynútený variant "C" dostať do zmluvy.
* * *
Prečo spor o Gabčíkovo-Nagymaros stojí
"Rokovania boli prerušené v máji 2002 po maďarských parlamentných voľbách. Odvtedy maďarská strana neustanovila delegáciu o implementácii rozsudku," hovorí slovenský splnomocnenec Drahoslav Štefánek. Podľa neho sa riešenie zbytočne predlžuje. "Minister Eduard Kukan písal maďarskému ministrovi list v novembri 2002, teraz v septembri 2003 sme vyzvali maďarskú stranu nótou na rokovania, poslali sme im aj materiál, ktorý by mohol tvoriť základ pre rokovania. Odpovedali diplomaticky - potvrdili prijatie."
Napriek tomu si Štefánek myslí, že slovenská nóta pomohla, lebo maďarská strana vytvorila komisiu a do 15. januára má byť vymenovaný splnomocnenec.
Podľa Štefánka by Slovensko a Maďarsko mali rokovať o niekoľkých témach. Najdôležitejšou bude debata o zakotvení Vodného diela v Čunove do zmluvy o výstavbe Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Dielo v Čunove (medzi Bratislavou a Gabčíkovom) podľa zmluvy nemalo existovať, ale Slovensko ho vybudovalo potom, ako Maďari nedostavali stupeň Dunakility.
"Najhlavnejší bod je dohodnúť zmenu zmluvy z roku 1977. Zmluva platí, ale reálny stav je iný, Čunovo bolo vybudované namiesto stupňa Dunakility. Treba to zosúladiť, aby fungovalo v rámci zmluvy. Dohodli sme sa na dvoch fázach - najskôr medzivládna zmluva o princípoch, na základe ktorých bude realizovaný rozsudok súdneho dvora. Ďalšia fáza bude tzv. prezidentská zmluva a budú ju schvaľovať aj parlamenty. Definitívne treba dohodnúť vodohospodársky režim, zakotviť Čunovo do zmluvy a ďalšie otázky," hovorí Štefánek.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.