počkať na rozhodnutie parlamentu, keďže Zmluva so Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní je prezidentského typu.
"Momentálne je všetko na rozhodnutí Národnej rady SR," uviedol v rozhovore šéf rezortu školstva Martin Fronc. Nedokázal však špecifikovať, kedy sa zmluva dostane na rokovanie pléna parlamentu.
Návrh čiastkovej zmluvy, ktorá nadväzuje na Základnú zmluvu medzi SR a Svätou stolicou, vypracovalo MŠ SR a katolícki biskupi so Svätou stolicou. Podľa zmluvy Slovensko uznáva právo katolíckej cirkvi na zriaďovanie a riadenie vlastných škôl, ktoré budú financované tak ako štátne.
Katolícka náboženská výchova by sa mala vyučovať na ZŠ a SŠ ako povinne voliteľný predmet. Alternáciou by mala byť etická výchova. Zmluva o etike však explicitne nehovorí. V prípade záujmu rodičov by sa malo náboženstvo vyučovať aj v predškolských zariadeniach. V súčasnosti sa vyučuje ako povinne voliteľný predmet na II. stupni ZŠ a v 1. a 2. ročníku SŠ.
Podobnú zmluvu uzavrelo MŠ SR aj s ostatnými 11 registrovanými cirkvami na Slovensku. Zmluva medzi SR a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami o náboženskej výchove a vzdelávaní má odstrániť nerovnoprávne postavenie týchto cirkví. Podľa tohto dokumentu budú mať cirkevné školy spomínaných cirkví nárok na rovnaké finančné zabezpečenie ako všetky ostatné školy.
Zmluvu o katolíckej výchove a vzdelávaní schválil vládny kabinet po prvý raz 9. júla. Týždeň predtým ju nepodporili ministri za ANO, ktorí žiadali, aby o dokumente rozhodoval parlament. Kabinet sa zmluvou opätovne zaoberal 21. augusta, keď rozhodol, že ju musí schvaľovať NR SR. Prispela k tomu analýza, ktorú vypracovala komisia ústavných a medzinárodných právnikov zriadená ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Podľa analýzy patrí zmluva o katolíckej výchove do kategórie zmlúv, ktoré priamo zakladajú práva a povinnosti fyzických alebo právnických osôb. Na septembrovú schôdzu parlamentu zmluvu však jej šéf Pavol Hrušovský nezaradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.