Kovové uzamykateľné zábrany na česko
Zábrany z kovu vysoké takmer tri štvrte metra a s hmotnosťou asi 30 kilogramov sú v katastri obce Bílá na piatich miestach. Ministerstvo vnútra ČR týmto opatrením chce obmedziť nelegálnu migráciu a bojovať proti prevozu kradnutých áut.
Starostovia obcí ale tieto argumenty spochybňujú a tvrdia, že to iba komplikuje život ľuďom, ktorí tam bývajú. Zátarasy sú zatiaľ sklopené a začnú sa zamykať po tom, ako k nim niektorí obyvatelia dostanú kľúče. Otázkou ale je, kto bude s ťažkými zábranami pomáhať starším obyvateľom, ktorí sú odkázaní na francúzske barly a často navštevujú nemocnicu. "Táto vláda nás terorizuje," tvrdí Josef Zajac z Bílej. Pri rodinnom dome majú hneď tri zátarasy, ktoré sú namontované medzi bránkou k domu a vjazdom do garáže. "Politici nám sľubovali, že na hraniciach so Slovenskom bude nadštandardný styk, a teraz to už vyzerá, že chystajú režim štandardný, rovnaký, aký má republika s Nemeckom alebo Rakúskom," citovalo Právo starostu obce Bílá Vítězslava Kubačáka.
Situáciou na hraniciach so SR sa na poslednom tohtoročnom zasadnutí zaoberalo aj zastupiteľstvo Moravskosliezskeho kraja. V uznesení vyzvalo vládu, aby zvážila zmiernenie opatrení na hraniciach. Podľa jedného z poslancov, Karla Klimša z KSČM, sa MV ČR reálne pripravuje na zrušenie medzivládnej česko-slovenskej dohody a jej dodatkov z rokov 1993 a 1994, ktoré obyvateľom ČR a SR zaručujú nadštandardný hraničný režim.
Juhomoravský hajtman Stanislav Juránek nesúhlasí s výstavbou zátarás. "Zábrany, ktoré stavia ministerstvo vnútra na hranici so Slovenskom, považujem za absurdné, je to proti sedliackemu rozumu. Urobím všetko pre to, aby boli čoskoro zrušené," uviedol včera Juránek.
Dodal, že v rámci cezhraničnej komisie boli proti opatreniu predstavitelia Zlínskeho a Severomoravského kraja i župan Trnavského kraja - napriek tomu zákon o ochrane štátnych hraníc poslanci odsúhlasili. „Hľadáme vhodnú formu, ako to zrušiť, ale do doby nášho vstupu do EÚ sa nedá robiť nič," poznamenal hajtman Juhomoravského kraja.
Podľa hovorcu juhomoravskej správy cudzineckej a pohraničnej polície Romana Skřepka bude na juhomoravskej hranici so SR do konca februára postavených všetkých 37 plánovaných zátarás. "Nejde o zrušenie nadštandardného režimu so SR. Pre niektorých ľudí je to trochu komplikácia, ale všetko je vec dohody. Zainteresovaní občania dostanú od zátarás kľúč, aby tadiaľ mohli prechádzať podľa potreby," doplnil Skřepek s tým, že hranicu v určených miestach budú môcť po vstupe kandidátskych štátov do EÚ prekračovať nielen Česi a Slováci, ale i občania iných štátov EÚ.
Upozornil, že tieto bezpečnostné nástroje na hraniciach Česka s Rakúskom, Nemeckom, Poľskom a Slovenskom budú existovať ešte niekoľko rokov. „Zatiaľ sme nepristúpili k Schengenskej zmluve. V máji súčasne so vstupom do EÚ dôjde k voľnému pohybu tovarov, nie však osôb - to bude otázka ďalších rokov. Technické prostriedky na hranici teda zostanú aj naďalej," poznamenal Skřepek.
Vstupom do EÚ sa síce zjednoduší odbavovanie na hraničných priechodoch, ale ochrana štátnej hranice zostane bez zmien. Podľa Skřepka inštaláciu kovových zábran väčšina starostov prihraničných obcí privítala, ich kritiku preto považuje za nemiestnu. Pripustil, že niektoré miesta sú pre občanov v pohraničí problematické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.