"Nevidím v tom problém, ale ešte som sa nerozhodol," povedal Schuster agentúre SITA. Poprel, že spojením dvoch udalostí by chcel podporiť vyššiu účasť voličov na referende.
Strany vládnej koalície sú pobúrené a prezidenta podozrievajú, že týmto krokom sa snaží získať pre seba väčšiu podporu verejnosti, lebo chce opäť kandidovať.
Opozičný Smer privítal, že prezident si osvojil jeho myšlienku. Spokojný je najmä Ivan Saktor, šéf odborov, ktoré petičnú akciu za vypísanie referenda zorganizovali.
Predseda SMK Béla Bugár považuje prezidentov úmysel za dôkaz, že Schuster nie je nadstranícky a že si "želá zmenu tejto vládnej koalície". Líder ANO Pavol Rusko povedal, že Schuster "je ochotný urobiť čokoľvek, čo mu zlepší úspech v prezidentských voľbách", vo všetkom vidí len seba a "tomu je ochotný podriadiť všetko".
Predseda KDH Pavol Hrušovský si myslí, že Schuster kalkuluje s tým, že 400-tisíc ľudí, ktorí podpísali odborársku petíciu, mu v prezidentských voľbách "oplatia" jeho veľkorysosť.
Hovorca prezidenta Ján Füle tvrdí, že nie je dôvod situáciu dramatizovať. "Prezident sa ešte nerozhodol, len uvažuje o jednej z možností."
Politológ László Öllős varuje pred spájaním prezidentských volieb a referenda, lebo to vyvolá chaos a prekrývanie kampaní. "Je to o rôznych témach a rôznych preferenciách ľudí. Práve preto by mali byť od seba časovo oddelené." Myslí si, že ak Schuster spojí obe udalosti, uchádza sa tým o podporu Smeru, ktorý si najviac želá predčasné voľby.
Prezident zdôvodňuje svoju úvahu tým, že spojením oboch hlasovaní štát ušetrí peniaze. To však spochybnilo ministerstvo vnútra. Museli by byť totiž paralelné hlasovacie lístky, rôzna dokumentácia i volebné komisie.
Referendum vyhlasuje prezident a voľby hlavy štátu zasa predseda parlamentu. Pavol Hrušovský už oznámil, že prvé kolo volieb prezidenta by sa malo konať 3. apríla a prípadné druhé kolo o dva týždne neskôr.
(sp, mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.