Šimko. Ešte nedávno vraj v SIS pracovalo dvanásť percent bývalých eštebákov, postupne na vlastnú žiadosť odchádzajú. Najmladší z nich môže mať 36 rokov, niektorí odišli do dôchodku. Odísť na vlastnú žiadosť je finančne výhodnejšie, ako dostať výpoveď. "Nešlo o to ich nasilu povyhadzovať neľudským spôsobom, aby sa z nich nestali nepriatelia," hovorí Šimko. Viacerí z odchádzajúcich sa podľa neho určite uplatnia, lebo ide o profesionálov. V akej oblasti, to nepovedal. "Čo viem o bývalých kolegoch, mnohí z nich sú úspešní."
Na otázku, či nehrozí riziko, že zneužijú informácie, ktoré po rokoch práce v tajnej službe majú, odpovedal: "Kým nebudú získané signály, že sa títo ľudia dopúšťajú nezákonnej aktivity, nemáme dôvod proti nim vyvíjať aktivitu. Nemôžeme predpokladať, že budú a priori škodiť záujmom Slovenska."
SIS má už niekoľko mesiacov na svojej internetovej stránke oznam, že prijíma nových ľudí. Šimko povedal, že keď túto informáciu zverejnil denník Nový Čas, dostali 2600 žiadostí a dodnes ich všetky nepreverili. SIS hľadá nových ľudí ďalej. Nováčikov vraj školí v zahraničí. "So súčasnými členskými krajinami NATO máme veľmi čulú spoluprácu."
Podpredseda výboru na kontrolu SIS Lászloó Kötöles z SMK povedal, že parlament nemá možnosť skontrolovať, či je pravda, že v SIS nebude žiadny eštebák. Vyžiadajú si oficiálnu informáciu. "Bývalí eštebáci mali zo SIS odísť už pred desiatimi rokmi," povedal.
Poslanec Slobodného fóra Ivan Šimko hovorí, že odchod bývalých eštebákov je logický vývoj. "Problémy SIS sú problémami, ktoré priniesla doba pred a po roku 1989. Nejde len o osoby, ale aj o metódy práce, ktoré používajú."
Predseda výboru na obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru je k vyhláseniu SIS skeptický. "Vyhlásení SIS, čo už nebude, bolo príliš veľa, ja si radšej počkám na realitu."
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.