približne o 09.00 h SEČ bol kurz upravený pomocou palubných motorov, ktoré sa zapli na päť minút, tak, aby sonda postupne nabehla na vypočítanú obežnú dráhu vedúcu ponad obidva marťanské póly.
Doteraz obiehala na úrovni rovníka vo výške 180 000 kilometrov. Mars Express sa do polovice januára priblíži k Marsu na vzdialenosť 200-250 kilometrov. V tejto relatívne malej výške existuje stonásobne vyššia pravdepodobnosť, že sonda eventuálne zachytí signály pristávacieho modulu Beagle 2, ktorý sa od nej oddelil 19. decembra. Modul mal 25. decembra pristáť na Marse a podať o sebe správu vo forme niekoľkých tónov skladby britskej skupiny Blur. Napriek opakovaným pokusom Mars Express signály Beagle 2 doteraz nezachytil. Nepodarilo sa to ani americkej sonde Mars Odyssey, ani niekoľkým pozemským teleskopom. Vedci v pondelok nevylúčili, že modul mohol spadnúť do krátera. "Veľmi pevne verím, že Beagle 2 nájdeme," povedal šéf kontrolného centra ESA v Darmstadte Mike McKay. Dodal, že zmena letovej dráhy bola kritickým manévrom, ktorý sa však podaril. Podľa McKaya sa 7. januára naskytne prvá šanca nadviazať cez Mars Express kontakt s Beagle 2. V tento deň bude sonda prelietavať nad predpokladanou oblasťou pristátia robota Isidis Planitia vo výške iba 315 kilometrov.
Doterajšie neúspešné pokusy sondy Mars Odyssey mohli podľa McKaya spôsobiť aj zle nastavené hodiny modulu. Od stredy nastane zmena a hodiny sa nastavia nanovo podľa pozície Slnka. Od 5. januára by mal Beagle 2 cez deň vysielať signály takmer nepretržite a nie ako doteraz iba niekoľko minút za deň. McKay vylúčil možnosť, že robot sa zakliesnil medzi skaly a nemohol sa roztvoriť. Jeho palubné motory sú dostatočne výkonné, aby zvládli aj takúto situáciu. Šéf riadiaceho strediska zdôraznil, že ani v prípade straty Beagle 2 marťanská misia ESA neskončí neúspechom. Mars Express má na palube množstvo prístrojov, ktoré budú posielať nové údaje.
Autor: Darmstadt (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.