sa, že obchodná bilancia prestala byť problémom ekonomiky. Slovenský zahraničný obchod bol v novembri v deficite iba pol miliardy korún a takmer za celý rok - už chýbajú iba údaje za posledný mesiac - bol jeho schodok taký, aký v roku 2002 vo februári. "Z pohľadu obchodnej bilancie bol minulý rok excelentný. Schodok zahraničného obchodu iba ťažko prekročí 15 miliárd," zdôraznil analytik ČSOB Marek Gábriš. Vlani to bolo 96 miliárd korún.
Za jedenásť mesiacov prevýšila hodnota dovozu vývoz iba o 10,9 miliardy. Hlavný predstaviteľ minuloročného prudkého zlepšenia obchodnej bilancie, aké takto pred rokom nikto nečakal, je automobilový priemysel. "V novembri 2002 dosiahol novembrový deficit hrozivých 9,5 miliardy," pripomína analytik. "Už niekoľko mesiacov je to ten istý obrázok: Za vynikajúcimi výsledkami stojí predovšetkým vývoz automobilov a tiež strojov a kovov."
Zdá sa pritom, že rast vývozu nemá hraníc: "Vývoz si drží dobré výsledky napriek tomu, že naráža na vyššiu porovnávaciu základňu," upozornil Gábriš. To znamená, že dosahuje vysoké nárasty oproti obdobiu spred roka, hoci už aj vtedy - koncom minulého roka - sa zvyšoval veľmi rýchlo.
S akým číslom sa skončí minuloročná bilancia, už podľa analytika Tatra banky Elizeja Machu prestáva byť stredobodom záujmu. "Trh sa začína koncentrovať na očakávania ohľadom ekonomického vývoja v tomto roku a vo vzdialenejšej budúcnosti," povedal.
Macho pritom očakáva nárast deficitu. Príčinou bude dovoz investícií, pôjde teda o dočasný vplyv, ktorý má v budúcnosti priniesť ďalší pokles schodku. Niektorí ekonómovia sa nedávno vyslovili, že Slovensko môže onedlho mať dokonca prebytkový zahraničný obchod. Jedným z dôsledkov takého stavu býva napríklad zhodnocovanie meny. Aj posledné výsledky obchodu podľa analytičky Borčinovej zo Slovenskej sporiteľne potvrdzujú, že koruna je v súčasnosti podhodnotená.
Jana BRONDOŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.