počiny, či osobnosti roka v oblasti automobilového športu a priemyslu. Na jubilejnom dvadsiatom piatom vyhlasovaní, ktoré sa konalo 19.novembra v budove Francúzskeho automotoklubu, za najnádejnejšieho pretekára roka 2003 vyhlásili dvadsaťdvaročného pilota tímu Renault, Španiela Fernanda Alonsa.
"Všetko, čo sa tento rok stalo, je pre mňa absolútne neočakávané," ďakoval aspoň písomne Španiel, za ktorého cenu preberal jeho manažér Flavio Briatore. "Podarili sa nám fantastické výsledky a záujem médií tak nikdy neustával. Pokiaľ ide o budúcnosť, tak som úplne pokojný. Viem, že rok 2003 bol iba začiatkom a to najlepšie nás s Renaultom ešte iba čaká. Aj tak bol celý uplynulý rok pre mňa ako skutočný sen." Na neprítomnú hlavu mladého Alonsa, plniaceho si povinnosti voči sponzorom, v ten večer samozrejme zaznievali iba samé slová chvály. Nuž a bokom nemohli stáť ani výkonný viceprezident automobilky Renault a šéf Renaultu pre F1, Patrick Faure a šéf tímu F1, Flavio Briatore. "Fernando je najmladším pilotom, ktorý sa postavil na pole position a tiež najmladším víťazom v histórii formuly jeden," ozrejmoval skutočnosti Briatore. "Ocenenie si zaslúži nielen za všetko, čo v tejto sezóne predviedol, ale aj za svoje odhodlanie a jazdecké kvality. Naviac je to priateľský mladík s čistým charakterom," uzatváral výpočet pozitívnych vlastností Faure. To všetko je však iba slabým odvarom toho, čo zachvátilo Španielsko koncom augusta po prvom Alonsovom víťazstve na Hungaroringu, kde mladík nadelil potupné jedno kolo aj famóznemu Schumacherovi! "Španielsko už nie je futbalové! Od teraz budú deti snívať o tom, že sú ako jeden skromný, disciplinovaný chalan, ktorý nepije, nefajčí, neznáša aroganciu a vo voľnom čase šoféruje Renault Clio," oslavoval krajana španielsky magazín El Mundo. "Ak vás odteraz niekto predbehne na ceste, tak sa mu bude vravieť Alonso." Formula jeden má teda novú super hviezdu. Nie je však tlak okolností na rozstrapateného mladíka s detskou tváričkou, pri hodnotení ktorého sa väčšina erudovaných odborníkov zaoberajúcich sa automobilovým športom zhoduje v presvedčení, že nie Montoya, či Räikkonen, ale práve on raz ohrozí historické pozície Michaela Schumachera, priveľký? "Je pravdou, že s dobrými výsledkami sa zvýšil aj tlak," priznáva Alonso. "Učím sa teraz viac zvažovať každé slovo, ktoré poviem, no to nie je to najzložitejšie. Hlavné je, aby som zostal na trati stále rovnako rýchly."
Fernando Alonso Díaz na seba upozornil už v prvej sezóne vo formule tritisíc, kam prestúpil hneď po jedinom suverénnom roku (1999) vo formule Nissan (predtým jazdil iba na motokárach)! V tíme Astromega sa síce s juniorskou "ef-jednotkou" zžíval celú polovicu sezóny, no v Monte Carle už zajazdil najrýchlejšie kolo, na Hungaroringu skončil druhý a sezónu klincoval presvedčivým víťazstvom v kvalifikácii i v pretekoch na náročnom okruhu v Spa-Francorchamps priamo pred zrakmi bossov F1. V ten deň mal presne devätnásť rokov a 28 dní! Nuž a zatiaľ, čo šéfovia F1 uznanlivo kývali hlavami a uvažovali čo ďalej, lišiacky Briatore okamžite zavetril príležitosť a zaviazal si Fernanda dlhodobou zmluvou. Na rozdiel od Webbera, Engeho či Wilsona, ktorí aj o rok neskôr zasa drali gumy v F3000-ke, sa Alonso už v marci 2001 stal tretím najmladším pilotom v histórii F1. Miesto v tíme Minardi mu Briatore dohodil preto, aby sa chlapec oťukal a nazbieral cenné skúsenosti. Lenže aj s najslabším monopostom na seba Španiel neustále upozorňoval, keď v kvalifikácii porážal silnejšie arrowsy. "Ak si uvedomíte koľko sme strácali na výkone motora, tak umiestnenie na 17-18 mieste na rošte malo pre nás cenu pole position," spomína šéf tímu Minardi, Paul Stoddart. V tej dobe už však Briatore Alonsovi ordinoval rok tvrdej driny testovacieho pilota v tíme Renault, aby bol Fernando dokonale pripravený na štart v roku 2003. "Bol to ťažký rok testmana," priznáva aj Španiel. "Pomáhalo mi však vedomie, že v ďalšej sezóne mám v tíme isté miesto." Mnohí odborníci (hlavne anglickí) tímu Renault síce vyčítali, že prepúšťa nádejne jazdiaceho Brita Jensona Buttona, no Alonso v priebehu sezóny 2003 všetky ich pochybnosti úplne vyvrátil.
Kolo pre Schumachera
"Ak sa obzriem späť," hodnotí Fernando. "myslím si, že najdôležitejším pretekom sezóny 2003 bola pre mňa Barcelona. Tam som musel dokázať, že umiestnenie v Malajzii nebolo náhodné." Práve v Sepangu sa totiž Alonso postaral o malú senzáciu, keď v kvalifikácii získal pole position (najlepšie postavenie na štarte) ako najmladší pretekár novodobej histórie F1 (mal 21 rokov sedem mesiacov a 22 dní)! Média spozorneli, no stále nebolo jasné, či sú Alonso a nový renault tak rýchly, alebo je to iba výsledok nového kvalifikačného systému (pozn.: do kvalifikácie autá štartujú s takým množstvom paliva, s akým vyštartujú do pretekov a iba od tímu záleží, pre akú stratégiu sa rozhodne). V nedeľu potom Alonso skončil v pretekoch (aj napriek horúčke) tretí za Räikkonenom a Barrichellom, hoci polovicu závodu ho trápila aj prevodovka a chvíľami myslel, že cieľ neuvidí. "Zvolili sme správnu stratégiu," konštatoval sucho Briatore. Po tomto úspechu však Alonso v Brazílii vyrobil školácku chybu, na ktorú takmer doplatil vážnym zranením. V 55. kole totiž podcenil situáciu, nerešpektoval žlté vlajky, nespomalil a vrazil do vraku Webberovho jaguara, ktorý ho odmrštil do bariéry. Okrem trosiek si to tentoraz našťastie odniesla iba narazená noha. Po týchto dvoch pretekoch však pozícia tímu a Alonsa v šampionáte ešte stále nebola jasná a závodom pravdy mala byť zmieňovaná Barcelona. "Cítil som veľký tlak, no vydarili sa nám všetky tréningy a v pretekoch som 70 kôl zvádzal rovný súboj s oboma ferrari. Keď sa preteky skončili, bol som nesmierne šťastný, šťastný nielen z výsledku, ale z celého víkendu," spomína Alonso. Z pochopiteľných dôvodov bola teda domáca Grand Prix pre Fernanda dôležitá, no potom prišlo najrýchlejšie kolo v pretekoch v Montreale a historické víťazstvo na Hungaroringu. "Prvé víťazstvo je pre pilota vždy nezabudnuteľným zážitkom," vraví mladý Španiel, ktorý priznal, že: "Asi desať kôl pred koncom som začal počuť rôzne divné zvuky motora i prevodovky. Našťastie sa však ukázalo, že tie zvuky boli iba v mojej hlave." Vo svojich 22 rokoch a 26 dňoch sa tak Fernando Alonso zapísal do histórie F1 ako najmladší víťaz Grand Prix, čím prekonal fúzatý rekord Bruca Mclarena z roku 1959! Aby to však nebolo všetko, v 61.kole priam symbolicky Alonso predbehol Michaela Schumachera o celé kolo, čo sa Nemcovi v doterajšej trinásťročnej kariére v F1 stalo iba šiestykrát a prvýkrát od 7.marca 1999! Mnohí tomuto momentu prisudzujú zásadný význam pre ďalší vývoj vo svete F1, no sám Fernando tento okamih nijako nepreceňuje. "Predbehnúť Schumachera o kolo je vždy dobrý pocit, lebo to znamená, že idete dobré preteky. Ale inak to pre mňa nie je nič mimoriadne."
Räikkonen, Montoya, či Alonso?
Čas Michaela Schumachera sa jednoznačne kráti. Je pochopiteľné, že stále častejšie znalci i tí menej znalí problematiky špekulujú o kandidátovi na onedlho uvoľnený majstrovský trón. Pochopiteľne, že výsledky uplynulej sezóny 2003 zaradili medzi najhorúcejších kandidátov aj Španiela Alonsa. Lenže človek mieni a osud mení. Ak by mal však Fernando šťastie a v pravej chvíli sedel za správnym volantom, respektíve ak by bol k nemu osud milosrdnejší ako napríklad k Sennovi a vyhli by sa mu zranenia, tak by tieto úvahy nemuseli byť iba teoretické. Pre Alonsa totiž hrá mladý vek a tiež nezanedbateľný latinsky temperament a priam živočišná vôľa po víťazstve, pre ktoré ho už dnes mnohí prirovnávajú práve k legendárnemu Ayrtonovi Sennovi. Na druhej strane sa však po jeho boku formuje nová generácia na čele s Kimi Räikkonenom a Juanom Pablom Montoyom. Fín svojim štýlom pripomína svojho učiteľa a predchodcu v tíme McLaren, Miku Häkkinena. Zdá sa dokonca, že je naviac oveľa chladnokrvnejší ako Mika a robí minimum chýb, čo mu dáva malý náskok pred kolumbijským temperamentným živlom s prirodzeným talentom. Montoya však ukázal, že sa za tri roky v F1 veľa naučil a jeho frontálny atak na Schumachera sa dá očakávať už v sezóne 2004. Lenže nemali by sme zabúdať aj na dôležitý faktor, presnejšie na to, že dnes k titulu nestačí iba jazdecká a osobnostná kvalita. Bez špičkovej a spoľahlivej techniky v súčasnosti na titul nemôže pomýšľať ani jeden z menovaných. Kto teda bude mať najviac šťastia a najlepšie podmienky? Bude to Räikkonen, Montoya, Alonso, či dokonca Mark Webber? Nech už to však bude ktorýkoľvek z nich, jedno je isté už teraz isté. Práve tieto mená budú hrať prím v kráľovskej disciplíne automobilového športu v prvej dekáde 21.storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.