Ak je človek presvedčený, že je zdravý, cíti sa lepšie a predovšetkým dlhšie žije
* klinika Mayo v Rochestri sledovala tridsať rokov 839 osôb a zistila, že optimisti žijú o 20 percent dlhšie.
* Dr. Trevor Orchard z Pittsburgu sledoval 600 diabetikov. Tí, ktorí trpeli depresiami, boli oveľa náchylnejší na infarkt.
* Nemocnica v Baltimore sledovala 40 dobrovoľníkov a zistila, že optimisti lepšie znášajú fyzickú bolesť.
* Vedci z Duke University sledovali 3 000 pacientov so srdcovými chorobami a prišli k prekvapujúcemu zisteniu. AK je človek presvedčený, že je zdravý, naozaj sa cíti lepšie a predovšetkým dlhšie žije.
* Neurológovia z univerzity vo Wisconsine zistili, že optimisti viac používajú ľavú prefrontálnu oblasť mozgu. Lepšie zvládajú stres a majú lepšiu imunitu.
Do piatich bodov je zhrnutý doterajší výskum o vplyve psychika na stav nášho tela. O tejto súvislosti sa vie už dávno. V predchádzajúcich dvoch rokoch sa pre toto tvrdenie objavili aj dôkazy, takže lekári začínajú brať vplyv myšlienok na zdravie pacientov vážne.
Už 500 rokov pred našim letopočtom tvrdil aténsky filozof Antifón, že zdravie človeka je vecou jeho myšlienok. Rovnakú pravdu obsahuje aj ľudová múdrosť u mnohých národov sveta a v rôznych jazykoch: Veselá myseľ - polovica zdravia. V ostatnom čase pribudli štúdie o vzťahu myšlienok a telesného zdravia, ba dokonca vznikol aj nový odbor pod skratkou PNEI - psychoneuroeudokrynoimunológia. Zamerala sa na vzájomné ovplyvňovanie psychiky, nervového systému, žliaz s vnútornou sekréciou a obranyschopnosťou tela. Všetky sú prepojené. Je známe, že imunita je značne ovplyvnená činnosťou mozgu. Rovnako tak sa ovplyvňujú aj žľazy s vnútornou sekréciou a imunita alebo psychický stav a fungovanie týchto žliaz.
Prečo sú pesimisti ohrozenejší a skôr umierajú? "Možno je na príčine ich pasivita, nedokážu sa priamo postaviť pred negatívne udalosti, podliehajú fyzickému aj psychickému stresu a to môže skrátiť ich život" - konštatuje v štúdii kliniky Mayo vedúci projektu psychológ Martin Seligan. Pesimisti podľa jeho zistení viac fajčia, pijú alkohol a podliehajú zlým návykom. Psychológ Gregory Miller z Pittsburgu sledoval skupinu žien s depresiami a porovnával ich s optimistkami. Zistil, že depresívne ženy sú častejšie choré. Majú menej lymfocytov a horšiu vyváženosť hormonálnej hladiny. Práve ona ovplyvňuje obranyschopnosť. Veľký rozdiel sa ukázal aj v životnom štýle oboch skupín. Ženy bez depresií menej fajčia, pijú menej kávy a viac športujú. Mariano Bizzari pri liečení pacientov používa okrem iného aj psychoterapiu. Všetci pacienti majú ľahší priebeh, rýchlejšiu liečbu a väčšiu nádej na prežitie. Pri chemoterapii napr. necháva Bizzari hrať Mozartovu hudbu, čo u niektorých prináša až 90 percentný ústup následných nevoľností.
Na princípe ovplyvňovania funguje aj známe tzv. placebo. Ak človek verí, že liek, hoci je to trebárs obyčajný cukor alebo jedlá sóda, pomôže, dočká sa naozaj zlepšenia. A optimista má bližšie k viere a dôvere než ten, ktorý sa pozerá na svet cez čierne okuliare.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.