Otázka: pred mesiacom mi zomrela manželka, ktorá má z prvého manželstva dnes už dvadsaťpäťročnú dcéru. V akom rozsahu má nárok na dedičstvo?
Zn.: Koľko dedí dcéra?
Odpoveď: Po smrti manželky ste vstúpili do všetkých majetkových práv a povinností poručiteľky, ktoré zanikli jej úmrtím. Zákonitou dedičkou nebohej je však aj jej dcéra. Každé dedičstvo prerokúva pred príslušným súdom poverený notár, ktorý vás predvolá s cieľom zabezpečiť záujmy dedičov. Vy ste spolu s manželkou pravdepodobne vlastnili určitý majetok, či už hnuteľný alebo nehnuteľný, ktorý ste nadobudli počas trvania manželstva. Kým trvalo, boli tieto veci v bezpodielovom spoluvlastníctve vás oboch. Smrťou vašej manželky však došlo k jeho zániku. Bude preto predmetom dedičského konania u notára zistiť, čo z toho patrí do dedičstva. Konanie pred notárom je objektívne a dáva istotu, že dedičstvo po nebohej sa usporiada v súlade s platnými právnymi normami. Popretie existencie majetku, vrátane peňazí v hotovosti, by mohlo mať za následok trestné stíhanie tých osôb, ktoré sa na ňom zúčastnili. Takéto konanie môže založiť aj skutkovú podstatu viacerých trestných činov, napr. podvodu.
To, v akom rozsahu bude dediť dcéra nebohej z predchádzajúceho manželstva, záleží tiež od skutočnosti, či vaša manželka mala okrem nej aj iné deti. Podľa ustanovení Občianskeho zákonníka totiž v prvej dedičskej skupine dedia deti poručiteľa a pozostalý manžel rovnakým dielom, ale len za predpokladu, že nebohá nezanechala závet, v ktorom mohla odkázať svoj majetok podľa svojej vôle. Aj tu však platí jedno obmedzenie. Pokiaľ by v závete nepamätala na svoje deti, ktoré sú zo zákona neopomenuteľnými dedičmi, závet by bol v tejto časti neplatný a deti by nastúpili ako dedičia priamo zo zákona.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.