DOMÁCI MAJSTER
Dlážky v bytoch patria k najviac namáhaným plochám, pretože sa opotrebovávajú nielen tým, že po nich chodíme, ale aj zmenami vlhkosti vzduchu a starnutím materiálu. Nášľapné vrstvy dlážok nie sú práve lacnou záležitosťou a k ich poškodeniu po čase dochádza aj napriek starostlivosti o ne. K poškodeniam dochádza či už ide o dlážky drevené, keramické alebo krytinu z PVC. Keďže mnohé opravy sú pomerne jednoduché práce a aj väčšie opravy sa s vhodným vybavením dajú zvládnuť, najmä na menej viditeľných miestach je výhodnejšie a lacnejšie uskutočniť výmenu poškodenej časti, než meniť celý povrch dlážky.
Podlahové krytiny
Naposledy sme si povedali o opravách doskových dlážok, teraz budeme pokračovať dlážkovými krytinami, ku ktorým rátame okrem rôznych PVC a vinylových dlážkovín aj koberce, lepené na cementový podklad.
Pre nenáročnosť pokladania, relatívne nízku cenu a ľahkú údržbu si veľkú obľubu získali podlahové povlaky, ktorých vďaka vývoju nových materiálov pribúda na trhu stále viac. Väčšina z týchto materiálov dáva bezprašný, pružný, nepriepustný povrch. Taktiež škála farieb a vzorov je nekonečne pestrá, takže v dobre zásobenej predajni si môže vybrať každý. Pri bežných teplotách tieto materiály netrpia zmenami veľkosti a na svetle sú farebne stále. Nevýhodou je nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu a proti dlhodobému pôsobeniu tlaku ťažkých predmetov (väčšie kusy nábytku na nôžkach). Výrobky na báze PVC sa dobre čistia, stačí voda s trochou saponátu, treba ich však chrániť pred znečistením syntetickými farbami, atramentom, ale aj pred dlhodobým či opakovaným kontaktom s gumou (podrážky obuvi), ktorá necháva nezmazateľné čierne šmuhy.
Niekedy však ani starostlivosť nepomôže a krytinu treba vymeniť. Aby sme zabezpečili rovný povrch po odstránení starej krytiny, pravdepodobne bude treba odstrániť rôzne nerovnosti po starom lepidle. Odstránime ich špachtľou (obr. 1), potom dlážku vyčistíme, aby sme odstránili prach a cementovou maltou alebo tmelom zaplníme všetky nerovnosti alebo praskliny. Ak je poškodenie väčšieho rozsahu, je lepšie dať na dlážku nový poter. Ak v miestnosti hrozí vystupujúca vlhkosť, môžeme aplikovať izolačné nátery, napríklad zriedený polyvinylalkoholový tmel, najmä pri stenách. Podlahové krytiny sú praktické, hodia sa takmer do každého priestoru, nepoužívame ich však vo vlhkom prostredí a na vykurované podlahy, kde teplota presahuje 35°C.
Ak je poškodenie krytiny menšieho rozsahu, poškodený kus vyrežeme a zaplátame výrezom novej krytiny. Na tento účel je dobré si nechávať odrezky už pri kladení novej krytiny. Novú záplatu vyrežeme väčšiu ako je diera a prispôsobíme podľa vzorky. Po napasovaní kresby vzoru na poškodenom mieste vyrežeme ostrým nožom štvorec cez obidva kusy krytiny. Tak máme zaručené, že nový kus bude presne sedieť. Starý kus odstránime, záplatu natrieme lepidlom a vložíme na vyrezané miesto (obr. 2). Po uložení zotrieme prebytočné lepidlo a valčekom vyhladíme okraje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.